Facebook Google+ Twitter

Włącz się do obrony fok przed rzezią!

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-03 19:11

Kanada to nie tylko syrop klonowy, hokej i zapierające dech w piersiach parki narodowe. To także, a dla wielu – przede wszystkim, kraj odpowiedzialny za masową rzeź fok grenlandzkich.

fot. MWMEDIAWedług Kanadyjskiej Partii Zielonych, zanim Europejczycy zasiedlili tereny północnoamerykańskiego wybrzeża, populacja fok liczyła ok. 24 milionów zwierząt. Teraz jest ok. 5 mln fok, a tylko w ciągu ostatnich trzech lat zabito ich milion.

12 tysięcy myśliwych uzbrojonych w strzelby i hakapiki (przypominające czekan narzędzie), mimo międzynarodowych protestów, każdego roku dokonuje prawdziwej rzezi. Zabija się przede wszystkim młode foki – te, które nie potrafią jeszcze dobrze pływać i niechętnie opuszczają lód, przez co stają się łatwym łupem. Badania niezależnych weterynarzy potwierdziły, że 79 procent myśliwych nie sprawdza, czy foka jest martwa, zanim obedrze ją ze skóry. Blisko połowa czaszek zabitych fok nie miało w ogóle lub miało minimalne pęknięcia, co sugeruje, że były świadome podczas obdzierania ze skóry.

Rząd kanadyjski powtarza, że foki są przyczyną kryzysu rybołówstwa na wschodnim wybrzeżu kraju. Zdaniem tych, którzy wydają zgodę na masowe polowania, foki zjadają nadmierne ilości ryb, przede wszystkim dorszy. Tymczasem niezależne badania wykazały, że przyczyną zmniejszenia się populacji dorszy nie są foki, ale nadmierny, eksploatacyjny połów. Foki nie żywią się wyłącznie dorszami, przeciwnie, zjadają także wiele innych gatunków ryb drapieżnych, będących naturalnym wrogiem dorszy.

Przedstawione wyniki międzynarodowych badań i ekspertyz nie trafiają jednak do decydentów. Nie pierwszy już raz wszelkie racjonalne argumenty przebija coś, co powoduje i nakręca masową rzeź fok. Pieniądze.

Obedrzeć nie tylko ze skóry

Współczesne polowania na foki mają już wyłącznie charakter komercyjny. Nie są sposobem na przeżycie, nie dostarczają pożywienia czy okrycia miejscowej ludności. Foki zabija się przede wszystkim dla ich pięknych futer. Człowiek stara się jednak, by zabite zwierzę dostarczyło maksymalnych zysków. Nie tylko zdziera z nich skórę, ale także odcina penisy, które trafiają do Azji. Na tamtejszych rynkach cieszą się one sporym powodzeniem; udało się bowiem wmówić miejscowej ludności, że focze penisy stanowią doskonały afrodyzjak. Przedsiębiorczy myśliwi sprzedają także tłuszcz zabitych zwierząt, który – wbrew nie tylko zdrowemu rozsądkowi, ale także badaniom lekarzy i dietetyków – promuje się jako… zdrowy suplement diety.

Na całym świecie tysiące organizacji, polityków i osób prywatnych popierają działania zmierzające do całkowitego zaprzestania polowań na foki. Do ogólnoświatowego protestu przyłączył się w tym roku także ex-Beatles, sir Paul McCartney. Kiedy powrócił z wyprawy obejmującej miejsca polowań w prasie pojawiły się jego wspomnienia: „Przelatujemy nad obszarem, gdzie na lodzie pozostawiono setki zwłok zwierząt. Lądujemy obok nich. Jest to zawsze najtrudniejsza część podróży: obserwowanie pozostałości tej rzezi, zostawionych na lodzie w otwartych mogiłach. Zanim polowanie dobiegnie końca, lód będzie pokryty zwłokami. Małe, pozbawione skóry ciała zwierząt patrzą na nas, ich oczy są nieruchome”.

Nad Wisłą w obronie fok

Dla nas, Polaków, rzeź fok grenlandzkich jest bliższa niż mogłoby się wydawać. Polska jest jednym z głównych importerów foczych skór (w 2002 i 2003 roku zajmowaliśmy odpowiednio 4. i 3. miejsce na świecie jeśli chodzi o wartość importu)! Nie dziwi więc, że od ponad dwóch lat także w kraju nad Wisłą organizowane są akcje przeciwko temu, co dzieje się w Nowej Funlandii (wschodnia prowincja Kanady). W tym roku ogólnopolską akcję protestacyjną przeprowadziły wspólnie dwie organizacje: „Empatia” i „Viva!”

Dariusz Gzyra, prezes „Empatii” – ogólnopolskiego stowarzyszenia walczącego o prawa zwierząt powiedział, że problem corocznej masakry fok w Kanadzie jest jednym z najbardziej znanych w naszym kraju problemów związanych z ochroną zwierząt. – Dzieje się tak zarówno z powodu niezwykłej brutalności i skali tej rzezi, jak i z powodu natężenia protestów na świecie – mówi Gzyra. – W tym roku postanowiliśmy nadać protestowi skalę ogólnopolską. Liczba osób, które przystąpiły do akcji była rekordowa.

O tym, że Polscy chętnie przyłączyli się do protestu zapewnia również Cezary Wyszyński z „Vivy!”. Jego zdaniem nasi rodacy, kiedy dowiedzieli się, że Polska jest jednym z największych importerów foczych futer, zdecydowanie powiedzieli: „nie zgadzamy się!”. – Zlikwidowanie importu byłoby dużym ciosem dla firm żyjących z polowań oraz konkretnym sygnałem dla rządu Kanady, że ten proceder jest nie akceptowany przez społeczeństwa innych państw – mówi Wyszyński.

Sławni Polacy mówią „STOP!”

Wzorem innych organizacji ekologicznych na świecie, także w Polsce udało się zachęcić znane osoby, by swoim autorytetem i popularnością wsparły akcję „Stop rzezi fok!”:
Agata Buzek: „Młode, śliczne, bezradne i zupełnie bezbronne, żywcem obdzierane ze skóry, żebyś miał nową kurtkę, nowe futerko… Chcesz tego? Ja nie chcę!!! Połączmy się w proteście przeciwko polowaniom na młode foki i produktom z foczych skór”.
Kasia Kowalska : „Z całego serca popieram kampanię Vivy! Wymierzoną przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie!”
Małgorzata Braunek : „Szacunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa! Nie powinniśmy tolerować okrutnego postępowania wobec zwierząt, a zwłaszcza ich bestialskiego zabijania, w tym wypadku małych fok, które przecież czują ból i strach, a wszystko dla kaprysu modnych dam!”.
Novika : „W czasach kiedy mamy tak dużo powodów, aby lękać się o życie ludzkie, los zwierząt często schodzi na dalszy plan. Tymczasem to one są najbardziej bezbronne. Foki, to jedne z najwspanialszych zwierząt na Ziemi. Wystarczy raz spojrzeć w focze oczy, żeby tylko je pokochać. Dlatego zabijanie tych stworzeń po to tylko, żeby zarobić na ich martwej skórze wydaje mi się czynem bestialskim i niczym nieusprawiedliwionym”.

Poparcie znanych osobistości oraz tysięcy anonimowych ludzi wymusiły na przedstawicielach rządu Kanady w Polsce odmienne zachowanie niż w latach ubiegłych. – Radca Prawny Ambasady Kanady, na ręce którego złożyliśmy podczas dwóch demonstracji kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją, musiał tłumaczyć się z decyzji rządu swojego kraju – mówi Dariusz Gzyra. – Podczas pierwszego protestu Empatii dwa lata temu, Ambasada ostentacyjnie milczała. W zeszłym roku ograniczyła się do odebrania listu protestacyjnego niemal "przez płot". W tym roku zaczęto nas traktować jak partnerów.

Świadomość ekologiczna

Akcje zorganizowane w ponad 120 miastach sprawiły, że Polacy dowiedzieli się jak wygląda los setek tysięcy żywych i czujących stworzeń. Czy elegancka dama, mając wiedzę na temat całego procesu powstawania jej ulubionego kożuszka, zaniecha dalszego w nim paradowania? Czy działania podjęte przez rodzimych obrońców praw zwierząt wpłyną na zmianę szeroko rozumianej świadomości ekologicznej Polaków? Czy zainteresowanie okrucieństwem wobec fok może sprawić, że przeciętny Kowalski innym okiem (a przede wszystkim innym sercem) spojrzy na to, co dzieje się z pozostałymi gatunkami zwierząt i całym środowiskiem naturalnym?

– Przeciętny Polak zajmuje się własną karierą lub próbą związania końca z końcem – mówi prezes Empatii – ewentualnie mniej lub bardziej wyszukaną rozrywką, a nie problemami ekologicznymi. Zaniedbujemy podstawowy etap uświadamiania ludzi – wychowanie w szkole. Jeśli chodzi o zwierzęta, Polacy są skłonni pomagać, ale głównie tzw. "zwierzętom domowym" lub takim, z którymi związani są bezpiecznymi więzami sympatii, jak w przypadku fok czy koni. Zwierzęta, które są przez nich zjadane, nie mogą liczyć na życzliwe zainteresowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

ZasTRzezone
  • ZasTRzezone
  • 07.02.2012 19:02

POPIERAM STOP RZEZI FOK

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid szpak
  • dawid szpak
  • 18.10.2010 16:07

ja się wsztdze ze cłowiek takie rzeczy robi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadi , Myszko masz racje ( to moja psiapsióła :) wywożenie koników to coś aaaaaaaaaaa okropnego !! ja bym ... nie wiem co bym zrobiła takiemu człowiekowi który się tym zajmuje !! powinno się stosować wobec nich karę śmierci !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeeejjj ja bym takiemu ucieła... ten teges!! ALE I TAK TO BY BYłO JESZCZE ZA MAłO!!!! Booshe tak samo trzeba walczyc z wywożeniem koników moich słodziaśnych do włoch na rzeź x( taaakiego to bym dopiero zaaj... no wiecie... :/:/:/ Jeeejjj moje biednie zwierzaczki :( aaa jakie śliczne są te foczki oojooj :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

te zwierzątka są taaaakie sweet !! ktoś musi być bez secrca , żeby cos im zrobić !! one mają prawo do życia takie samo jak my !! więc róbmy co w naszej mocy aby im pomóc ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie mozna tak traktowac zwierrzat

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo prosze o pomoc dla tych biednych zwierzatek!!!!są urocze!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie zgadzam sie na to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!przeciez to morderstwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja uważam, ze to jest po prostu STRASZNE !!!
jak tak można postępować !? jak można nosić futro z jakiego kolwiek zwierzęcia ??
czy ludzie nie mają w głowie myśli, że noszą na sobie biedne zwierzątko, które musiało umrzeć aby ten "ktoś" miał właśnie takie mięciutkie, śliczne futerko !? ludzie mamy XXI wiek !! otrząśnijcie sie !! w sklepach mamy różnego rodzaju kurtki i płaszcze !! do wyboru do koloru !! a jeśli ktoś tak strasznie uwielbia futra to są też sztuczne !! przecież czy wy nie wiecie, że te biedne zwierzątka nie mają się jak obronić przed ludźmi !? ludzie w większości przypadków są od zabijanych przez nie zwierząt o WIELE więksi !! a gdy nawet nie to i tak sobie jakoś z nimi dają radę !! bardzo różnymi (brutalnymi) sposobami jak np. sidła itp. !! ja osobiście NIE POPIERAM takich
"rzeczy" !! z resztą co tu popierać !? z tym się NIE MOŻNA zgadzać !! Z TYM TRZEBA WALCZYĆ ABY TO ZWALCZYĆ !! to zostało BARDZO DOBRZE nazwane: "rzeź" !!
to dobre słowo na określenie "tego czegoś" !! i proszę ludzi w moim imieniu i pewnie w imieniu tych BIEDNYCH I KRZYWDZONYCH ZWIERZĄT (w tym przypadku fok) aby pisali tym podobne petycje tu i w innych miejscach bo takich praw jest naprawde DUŻO !! tu chodzi o życie niewinnych zwierząt, które jak na to wygląda urodzły się po to aby ledwie zobaczyć świat i od razu umrzec śmiercią TRAGICZNĄ żeby ktoś miał się "w co się ubrać" !!
chcę jeszcze poruszyć to co zostało napisane w artykule, że ludzie nie potrzebują tych futer aby mieć w czym chodzić !! ludzie ich po prostu chcą aby sobie "poszpanować" !!!
TE BIEDNE ZWIERZĄTKA NIE UMIEJĄ MÓWIĆ !!
A PEWNIE GDYBY UMIAŁY TO BY ZAPROTESTOWAŁY !!
SZKODA, ŻE CZŁOWIEK NIBY TAKI MĄDRY A TAKI GŁUPI !!!!!!!!!!!!!!!!

BARDZO PROSZĘ O POMOC DLA TYCH BIEDNYCH ZWIERZĄT...

Karolina, lat 13

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram akcje ''STOP RZEZI FOK''!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.