Facebook Google+ Twitter

Włączeni do sieci czyli jak walczyć z e-wykluczeniem

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2013-12-16 09:03

Wciąż wiele rodzin w Polsce nie może korzystać z Internetu. Niektórych na to nie stać, inne mieszkają na terenach gdzie nie ma dostępnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Zmniejszeniu e-wykluczenia służy między innymi działanie 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jak dotąd skorzystało z niego ponad 565 samorządów, które pomogły ok. 100 tysiącom rodzin.

Powiat przysuski / Fot. mat.pras.- Wiele zdolnych dzieci rodzi się w małych wioskach, gdzie nie ma Internetu i z domu dojeżdżają do szkoły podstawowej, potem gimnazjum, a następnie szkoły średniej. I choćby byli najzdolniejsi, to nie dogonią dzieci z miasteczek i miast, przegrają z nimi konkurencję, bo nie będą miały takiego dostępu do informacji jak ich rówieśnicy z miejscowości gdzie jest dostęp do Internetu – tak obrazowo tłumaczy Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego (południowe rubieże woj. mazowieckiego) jeden z powodów dlaczego samorząd zdecydował się na realizację projektu “eInclusion- zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w powiecie przysuskim”. Jest i drugi, o którym mówi prosto: - Internet jest dobrem, z którego powinni móc korzystać wszyscy i po to są funkcjonariusze publiczni, by realizowali projekty tam gdzie prywatne firmy nie będą inwestowały ze względów ekonomicznych. – Starosta zdaje sobie sprawę z tego, że powiat jest liderem, bo zdecydowano się na realizację projektu, który swoim zasięgiem obejmuje 90 proc. powierzchni powiatu. Ale dzięki temu znacząco poprawi się standard życia mieszkańców powiatu.

Projekt prowadzony jest w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. – Z naszych analiz wynika, że dzięki niemu dostęp do szerokopasmowego Internetu będzie miała co czwarta rodzina w powiecie. A ponieważ w powiecie mieszka sporo ubogich rodzin, to w ten sposób uda się znacząco zmniejszyć problem wykluczenia cyfrowego - relacjonuje Zbigniew Kwiatkowski odpowiadający za realizację projektu w starostwie. Już w tej chwili przyłącza internetowe (radiowe) ma 2,4 tys. domów, w tym 600, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. A być może będzie nawet więcej, bo udało się zaoszczędzić nieco pieniędzy i w kolejce na przyłącza czeka kolejnych 200 potrzebujących gospodarstw domowych.

Ten program, tak jak innych 565 realizowanych w ramach działania 8.3 PO IG przez samorządy lokalne i organizacje pozarządowe, przeznaczony jest głównie dla ubogich rodzin (gospodarstw domowych), korzystających ze świadczeń społecznych, o niskich dochodach, z osobami niepełnosprawnymi. W ramach projektów 8.3 PO IG budowane są gminne czy powiatowe, jak w Przysusze, sieci szerokopasmowego Internetu (najczęściej radiowego). Określona liczba domów otrzymuje urządzenia odbiorcze umożliwiające korzystanie z sieci oraz sprzęt w użyczenie. Projekty zazwyczaj trwają dwa lub trzy lata, a potem wskaźniki korzystania z sieci muszą być utrzymane przez pięć lat.

Jesienią 65 tysięcy gospodarstw domowych było objętych programami w ramach działania 8.3. Najwięcej projektów było realizowanych w woj. mazowieckim (92) , małopolskim (44) i śląskim ( 34), a najmniej w woj. podlaskim, lubuskim ( po 11.) i opolskim (3). Nie ma jeszcze takich danych z ostatnich miesięcy. Wartość dofinansowania unijnego w ramach działania 8.3 POIG wynosi obecnie ponad 1,22 mld zł. A projekt realizowany w powiecie przysuskim jest trzecim pod względem wielkości zaangażowanych pieniędzy. Zaraz po województwie kujawsko-pomorskim i Warszawie. Opiewa na 19 mln zł i jest w 100 proc. finansowany z pieniędzy Wspólnotowych.

W powiecie przysuskim wiosną każda rodzina zakwalifikowana do projektu dostanie w użyczenie laptop. A przedtem osoba, która złożyła w imieniu rodziny wniosek weźmie udział w szkoleniu. Przez 18 godzin będzie się uczyła korzystania z komputera i Internetu w salach szkoleniowych, specjalnie stworzonych na potrzeby projektu. Dwanaście godzin spędzi też na indywidualnych szkoleniu wirtualnym, prowadzonym w formie e- learningowej. – Tłumaczę rodzicom, którzy najchętniej na szkolenie wysłaliby dzieci, bo boją się używać sprzętu, którego nie znają, że właśnie po to są szkolenia by nauczyli się włączyć, wyłączyć komputer, napisać pismo, wydrukować je, zrobić zakupy w Internecie, znaleźć urząd gminy czy powiatu w Internecie, założyć facebook – Zbigniew Kwiatkowski opowiada, że najpierw mieszkańcy powiatu podchodzili do nowej inwestycji sceptycznie. Nie wierzyli, że coś można dostać „za darmo”. Gdy starostwo po raz pierwszy poprosiło o zgłoszenia to po kilku miesiącach chętnych było niespełna 1,5 tys. rodzin. Dopiero dodatkowa informacja przekazana sołtysom, księżom w parafiach i spotkania zmniejszyła dystans i zainteresowanie programem wzrosło.

Władze samorządowe zwracają uwagę, że dzięki realizowanym działaniom uda się zmniejszyć wykluczenie cyfrowe nie tylko w najuboższych rodzinach. Z programu skorzystają także inni mieszkańcy powiatu. Po pierwsze na potrzeby szkoleń organizowanych jest właśnie 15 sal szkoleniowych z 11 stanowiskami komputerowymi w każdej. Powstają we wszystkich placówkach edukacyjnych powiatu.

Gmina Czerwieńsk / Fot. mat.pras.Podobnie skonstruowany jest projekt w lubuskiej przygranicznej gminie Czerwieńsk. Tu już nie tylko wybudowano gminną sieć telekomunikacyjna z trzema wieżami i masztami, ale 153 rodziny mają użyczony sprzęt komputerowy (stacjonarne komputery plus ekran i podstawowe oprogramowanie) i przyłącza komputerowe w domach. Jesienią odbyły się także dziesięciogodzinne szkolenia. A w 9 jednostek podległych gminie: ośrodku pomocy społecznej, Zespole Ekonomiczno-Administracyjny Oświaty, przedszkolu, pięciu szkołach oraz w hali sportowej stworzono po dwa stanowiska komputerowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy zainteresowanych skorzystaniem z komputera i z Internetu. Dodatkowo przy wieżach i masztach powstały miejsca, gdzie wszyscy mogą skorzystać z darmowego Internetu. Powstaną punktu hot – spot.

- W ten sposób poszerzyły się możliwości edukacyjne dzieci z naszej gminy. A starsi, którzy najpierw niechętnie myśleli o nauce czegoś nowego i tłumaczyli, że to już nie dla nich, po szkoleniu podchodzili do trenerów i dziękowali im za prosty przekaz – opowiada Katarzyna Wadiak – Kurowska, odpowiadające w urzędzie gminy za realizację programu. Rodziny uczestniczące w projekcie mogą korzystać z bezpłatnego centrum serwisowego, gdy maja jakieś problemy ze sprzętem, czy siecią.

Projekt kosztował ponad 4,7 mln zł z pieniędzy UE. Pierwotny wkład własny, tak jak w przypadku powiatu przysuskiego został zastąpiony 100 proc. finansowaniem Wspólnotowym.

Obaj samorządowcy starosta Marian Niemirski i Piotr Iwanus – burmistrz gminy Czerwieńsk przyznają, że realizacja takich projektów wymaga dużego skupienia organizacyjnego i logistycznego urzędu. – Trochę mi siwych włosów przybyło. Materia jest skomplikowana i musieliśmy się jej nauczyć, a także nie ma wielu firm na rynku, z którymi można bez problemowo realizować takie projekty – powiedział starosta przysuski. A Piotr Iwanus w jednym z wywiadów radiowych przyznał, ze najtrudniej było mu na początku przekonać radnych, że warto inwestować w przeciwdziałanie e- wykluczeniu. Jeszcze wiosną gmina złożyła do PO IG dokumentację aplikacyjną i ubiega się o dofinansowanie realizacji projektu pn.: ”Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Czerwieńsk-et@p II”. Inwestycja ma być komplementarna w stosunku pierwszej i uzupełni liczbę beneficjentów o kolejnych 210 gospodarstw domowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwszy raz widzę, żeby UE tak perfidnie sponsorowało swoją propagandę i jeszcze się do tego przyznawało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.