Facebook Google+ Twitter

Władca ekspozycji - czas

Był taki ładny, niczym zdjęty obrazka. Sprzedawca tak go zachwalał: - Ten aparat posiada funkcję automatycznego ustawienia wszelkich parametrów obrazu niezależnie od panujących warunków. Chcesz, by o efekcie Twojej fotografii przestał wreszcie decydować sam aparat? Odrzuć banalną funkcje "auto" i otwórz nową furtkę przygody z fotografią.

Prehistoria na początek - złota data 1839 r.
Wenecja 2007r. Przy dobrych warunkach atmosferycznych został zastosowany średni czas naświetlania. / Fot. Łukasz ZawadzkiNa sto lat przed wybuchem drugiej wojny światowej, Louis Jacques Daguerre przed Akademią Francuską przedstawił fascynujące, jak na owe czasy, odkrycie. Było to zdjęcie otrzymane na drobnej warstwie jodku srebra, która powstała w wyniku działania pary wydzielanej przez jod na płytkę miedzianą pokrytą srebrem. W chwili obecnej nasz aparat fotograficzny jest "zautomatyzowany" pod każdym względem. Żeby nadać naszej fotografii optymalny efekt jakości, musimy nauczyć się podstaw naświetlenia (ekspozycji).

Fachowa informacja
– Dzieci, fotografia to nic innego jak malowanie światłem – zwykła mawiać moja profesor od przedmiotu dumnie Tour de Pologne 2007r. Aby nadać zdjęciu troszkę więcej charakteru czasem warto zastosować kadrowanie skośne. / Fot. Łukasz Zawadzkizwanego „Technologia Fotografii”. Oczywiście pani Elżbieta miała w zupełności racje. Naświetlanie to działanie określonej przez nas ilości światła padającego na błonę fotograficzną (film/klisza wykorzystywana w fotografii analogowej), lub sensory obrazu (fotografia cyfrowa). Pogłębiając dalej tę myśl, możemy dojść do wniosku, że jeśli nasz czas naświetlania będzie zbyt krótki nasze zdjęcie będzie zbyt ciemne; jeśli zbyt długi będzie za jasny. Czasy naświetlania mierzymy od ułamków sekund po minuty, aż do godzin (np. astrofotografia).

ISO, a co to za zwierz?
Hokej 2007r. W Polskich halach panują katastroficzne warunki oświetleniowe. Pomijając temperaturę barwową musiałem zastosować wysoki wskaźnik wartości ISO. / Fot. Łukasz ZawadzkiOtwarcie przysłony (ten parametr poruszymy na końcu), oraz czułość ISO (z ang. International Standards Organization), to kolejne czynniki odpowiadające za wielkość naświetlenia. ISO to oznaczenie czułości filmu. Czym wyższa liczba ISO tym bardziej nasz materiał jest czuły na światło. Na zdjęciu obok zostało zastosowane bardzo wysokie ISO 1600, dzięki czemu uzyskaliśmy efekt tzw. "zamrożenia” zawodników w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Czym wyższy wskaźnik ISO tym bardziej na naszych zdjęcia uwydatnia się ziarno fotograficzne. Oto przykładowe ustawienia czasów naświetlenia, Grottammare 2007. Dzięki długiemu czasu naświetlania powstał ciekawy efekt świetlny. / Fot. Łukasz Zawadzkiktóre możemy podzielić na trzy grupy :
Długi czas naświetlania to czasy pomiędzy 1/25 sekundy – 1/30sekundy i większe. Wartości te polecane są podczas sesji nocnych. Wskazany statyw.
Średni czas naświetlania pomiędzy 1/60 sekundy – 1/200 sekundy. Standardowe czasy do większości zdjęć przy dziennym oświetleniu.
Krótki czas naświetlania 1/250 sekundy i krótszy. Zdjęcia sportowe, obiekty w ciągłym ruchu.

W następnym artykule opowiem o przysłonie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ktoś kto nie umie pracować na "M", po tym tekscie i tak nie będzie wiedział o co chodzi. Tekst zbyt powierzchowny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno, ale czy dla Ciebie nie było oczywiste to jakie efekty można uzyskać dobierając sobie odpowiedni czas naświetlania? Tu nie trzeba zgłębiać jakichś tajników fotografii.. wystarczy odrobina wyobraźni.

"Dzieci, fotografia to nic innego jak malowanie światłem.." - Łukaszu co to była za szkoła? Podstawowa?

Zgadzam się z Krystianem... po pasjonacie i absolwencie "najlepszej szkoły fototechnicznej w Polsce" spodziewałem się znacznie więcej. Ciekawego poradnika, a nie przepisania kilku zdań z instrukcji obsługi.

Za bardzo uogólniłeś.. podziałem czasów wg własnego uznania wprowadzasz po części w błąd użytkowników mających mniejsze pojęcie o fotografii niż Ty. Np:

1. Zdjęcia nocne.. .spróbuj zrobić zdjęcie nocą z czasem 1/25... takimi czasami robię zdjęcia z ręki w dzień pochmurny. Nocą będziesz miał... prawdziwą czarną noc ;) (chyba że mowa o zdjęciach nocnych z użyciem lampy błyskowej)

2. Krótki czas naświetlania - zdjęcia sportowe... ale czy tylko krótki czas? Widziałeś ile świetnych zdjęć sportowych zrobionych jest na dłuższym czasie naświetlania? Np użycie dłuższego czasu do panoramowania wyścigów rajdowych nadając zdjęciu dynamiki.

Łukaszu popraw mi się ;) Jeśli w kolejny swoim tekście o przysłonie napiszesz, że "im większa dziura tym bardziej rozmyte tło, a im mniejsza tym bardziej ostre zdjęcie" to..... będzie ostro :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

darth vader -> jako laika tekst mnie zainteresował. Ciekawa była informacja o tym, jak powstało pierwsze zdjęcia, o czasie naświetlania czy dobieranej kolorystyce. Ale oczywiście dla profesjonalistów, których mamy tu dużo, zapewne tekst był jedynie przekazaniem informacji, które już znają. Mam jedynie, że mam jeszcze prawo do własnego zdania? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej ka 21 latek zjadł wszystkie rozumy.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do FOTOGRAFÓW wiem że o tym wiecie, ale tak jak ja próbujcie przekazać to laik-om :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam samemu napisać jakieś poradniki :) staram się przekazać to dla ludzi, którzy o fotgrafii widzą mało. Co do daty to nie ściema, właśnie rok 1839 uznaje się za date powstania fotografii (oczywiście umowna data). Hehe Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Absolwent najlepszej szkoły fototechnicznej w Polsce. Fotografia jest moją pasją." To zdanie z Twojego opisu. Spodziewałem się sie czegoś bardziej konkretnego a nie kilku ogólników. Jeśli piszesz o ekspozycji, co samo w sobie jest obszernym tematem, dlaczego nie piszesz o efektach, jakie można uzyskać kontrolując właśnie czas ekspozycji np. efekt ruchu. Sztampowo piszesz, że jak sport to zaraz wysokie czasy i zamrożony ruch i zdjęcia bez dynamiki. Na końcu tematu są zdjęcia specjalne gdzie mamy już extremalnie krótkie czasy i bardzo efektowne zdjęcia. A tu mamy kilka zdań z instrukcji obsługi aparatu. Szkoda, że tak powierzchownie potraktowałeś temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2008 17:36

Z tą datą to jakaś ściema :) Pierwsza fotografia – autorstwa Niepce’a powstała ok. 1827 r. Natomiast od 1839 datuje się ten pokaz o jakim mówisz. Z drugiej strony – niektórzy wierzą, że pierwszą fotografią jest całun turyński albo Chusta św. Weroniki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybaczcie że się czepiam :> ale Lucyno powiedz proszę co tak bardzo zafascynowało Cię w tym artykule? Wyjaśnienie skrótu ISO? czy może to że przy im wyższej wartości parametru ISO mamy gorszą jakość zdjęcia (i utratę szczegółów o czym nie było wspomniane)? Czy też takie fascynujące wg Ciebie jest to że przy dłuższym czasie otwarcia migawki otrzymamy bardziej rozmyte zdjęcie a przy krótszym efekz "zamrożenia" ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, ale co konkretnie chciałeś przekazać powyższym tekstem? Z myślą o jakiej grupie użytkowników przygotowywałeś ten materiał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.