Facebook Google+ Twitter

Władysław Anders – generał, który marzył o niepodległej Polsce

Polska swą niepodległość zdobywała etapami - to był wielki proces przeobrażeń, w którym uczestniczyły pokolenia Polaków. Wielu wspaniałych ludzi walczyło o niepodległą i wolną Polskę.

Generał Władysław Anders / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wladyslaw_Anders.jpgŚwięto Niepodległości to najważniejsze święto narodowe. Dziś wiemy, że niepodległość nie jest nam dana ani na zawsze, ani do końca. Jest bezcenna. Kto ją traci, traci możliwość istnienia.

Władysław Anders - to jeden z tych wielkich Polaków, który miał poczucie misji,
sprawiedliwości dziejowej i ogromną determinację w dążeniu, by Polska była Polską. Miał świadomość, że ludzie są równi, tylko nierówność ich dzieli. Wiedział, że nie można mieć nadziei na skierowanie świata ku lepszym drogom o ile jednostek nie skieruje się ku lepszemu. W czasie I wojny światowej dostał najwyższe rosyjskie odznaczenia za dzielność i sprawność bojową na frontach I wojny światowej. Był dowódcą i wojskowym, świetnie wyszkolonym w szkołach wielu krajów.

Podczas II wojny światowej Polska wydana została na pastwę dwóch najbardziej okrutnych reżimów imperialistycznych w dziejach. Sprzymierzeńcy Polski nie wypełnili swych zobowiązań wobec Polski, czym też sami się pogrążyli. Generał Anders brał udział w działaniach wojennych. Został umieszczony wLech Wałęsa - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lech_Walesa_-_2009.jpg kazamatach Łubianki. Po traktacie Sikorski – Majski powstała sprzyjająca koniunktura geopolityczna. Wspólnie z Sikorskim „grał” o sprawę polską w Moskwie i na Zachodzie. Rosja była w niełasce u swojego sojusznika - Niemiec hitlerowskich. Tę sytuację wykorzystał Anders w 1941 roku, podjął się utworzenia II Korpusu Polskiego i wyprowadzenia tych nieszczęsnych, którzy nie zostali zagłodzeni, czy wymordowani przez władze ZSRR. Tysiące Polaków deportowanych i wypuszczonych z łagrów przez Sowietów zmierzało wszystkimi drogami do Tockoje, Tatiszczewa i Buzułuku. Zastali tu ciężkie warunki: lasy, śnieg, 50-stopniowy mróz, namioty i głodowe racje żywnościowe. Byli wycieńczeni i wynędzniali, ale dumni, że mogą walczyć o Polskę. W sierpniu 1942 roku wyprowadzono z ZSRR ostatnie oddziały żołnierzy i ludność cywilną, łącznie 120 tys. ludzi, do Iranu, a następnie do Iraku i Palestyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za miłe komentarze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Realista
  • Realista
  • 13.11.2011 21:23

Cóż , mogę napisać tak .Autor pani Sylwia Legutko w doskonały sposób napisała .Serce się raduje , że tacy autorzy tutaj publikują swoje teksty .Ocena ( +5 )jest zdecydowanie za mało .Moje gratulacje i proszę na tak wysokim poziomie pisac dalej .Moje gratulacje ,bo Pani pisze tak jak pani Romer Kukulska , na najwyższym poziomie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan K.
  • Bogdan K.
  • 12.11.2011 21:14

Czytając ten artykuł nasuwają mi się wspomnienia związane z moim dziadkiem, który razem z Andersem był we Włoszech i Anglii. Lubiałem jak mi opowiadał o tym, teraz to już wspomnienia, ale są częścią mojej rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst przybliżający postać, jakże ważną dla naszego kraju, nie tylko z punktu wojskowości *)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.