Facebook Google+ Twitter

Władysław Bartoszewski odpowiada na najważniejsze pytania

Władysław Bartoszewski rozmawiający o ważnych słowach. Tożsamość, przyzwoitość, solidarność, patriotyzm, nadzieja, dialog i honor. Warto przeczytać.

 / Fot. wydawnictwo pwnTak się utarło, że Władysław Bartoszewski uznany jest przez wielu za autorytet w wielu sprawach dotyczących Polski.

Osobowość Bartoszewskiego jest tak silna, że nie można obok jego nazwiska przejść bez wyrażenia emocji. Tych pozytywnych bądź negatywnych. Wbrew pozorom ci, którzy wieszają psy wszelakie na profesorze Bartoszewskim są nim w jakiś sposób zafascynowani. Fascynacja ta objawia się wyszukiwaniem w życiorysie profesora rzeczy, które można tłumaczyć na różne sposoby i przypisywaniem mu złych intencji. Tym samym jednocześnie promują oni osobę profesora, nie wiedząc, że ich idole są o wiele mniej akceptowalni społecznie.

Sam profesor wydaje się nie przejmować negatywnymi opiniami o sobie, nie obraża się na cały świat i potrafi sam dość kąśliwie zripostować. Jest jednym z tych, którzy potrafią godzinami mówić na temat akurat uznany za ważny. Tym razem mówi o znaczeniu słów, które dla Polaków nie są tylko słowami. Znając gadatliwość profesora Bartoszewskiego dziwię się, że ta seria rozmów wypełniła tak cienką książkę.

Janek Mela o nadziei, Joanna Szczepkowska o dialogu, Kuba Wesołowski o honorze, Szewach Weiss o tożsamości, bp Pieronek o wierze, Janina Ochojska o solidarności, Muniek Staszczyk o przyzwoitości,a Bogdan Borusewicz o patriotyzmie, a wszyscy rozmawiają z jednym człowiekiem - Władysławem Bartoszewskim.

Mimo że wszyscy rozmówcy cenią i szanują profesora, udało się im uniknąć czystej hagiografii osoby Władysława Bartoszewskiego. Być może dlatego, że sam profesor jest osobą niezwykle skromną, nie domaga się wyrazów uznania, nie udając jednocześnie, iż mu na takim uznaniu nie zależy. Cóż, każdy z nas jest łasy na komplementy, a profesor nie jest pod tym względem wyjątkiem. Najmłodszy dziewięćdziesięciolatek Polski darzy tak wielkim szacunkiem swoich rozmówców, że ta naturalna wzajemność jest dla czytelnika czymś niezmiernie miłym. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat rozmowy.

A same rozmowy? Może przeczytajcie sami.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.