Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24775 miejsce

Władysław Cieszyński. Redaktor z lilijką w życiorysie

Był jednym z pierwszych skautów na Pomorzu, w życiu dorosłym wspierał działania organizacji polonijnych w Wolnym Mieście Gdańsku. Za patriotyczną działalność został rozstrzelany w Piaśnicy w listopadzie 1939 r.

Uroczystość odsłonięcia tablicy. / Fot. Darek Szczecina11 listopada 2001 r. w Sopocie, na frontonie kamienicy przy ul. Sobieskiego 6a odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą zamordowanemu w lasach Piaśnickich redaktorowi Władysławowi Cieszyńskiemu.

Z inicjatywą upamiętnienia miejsca zamieszkania wielkiego patrioty wystąpiła rodzina. „Pewnego dnia przyszedł do mnie zięć Cieszyńskiego, pan Jan Felczak i powiedział, że chce upamiętnić osobę teścia, którego nie miał okazji poznać – wspomina sekretarz miasta Wojciech Zemła – ponieważ wychodzimy naprzeciw takim inicjatywom pomogliśmy w realizacji przedsięwzięcia. Staramy się upamiętnić przedwojenną działalność Polonii sopockiej”. Podczas uroczystości o odsłonięcie tablicy poproszono córki zamordowanego redaktora i prezydenta miasta.

Władysław Cieszyński urodził się 28 października 1891 roku w Koloni Bryńskiej pod Działdowem. Po stracie rodziców, młodym Cieszyńskim zaopiekował się zasłużony dla Warmii i Mazur działacz narodowy ksiądz dr Gustaw Działowski. Ucząc się w gimnazjum, chełmiński działał w tajnej patriotycznej organizacji o nazwie Towarzystwo Tomasza Zana. Przez kilka lat Cieszyński był prezesem miejscowego koła TTZ. Z racji pełnienia tej funkcji został oddelegowany na zjazd młodzieży polskiej do Skole w Małopolsce, gdzie zetknął się ze skautingiem. Po powrocie do Chełmna założył drużynę skautową, którą kierował do zdania matury w 1914 roku.

Wybuch wojny światowej przerwał mu właśnie rozpoczęte studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Aby uniknąć powołania do wojska pruskiego Władysław Cieszyński zgłosił się na sanitariusza Czerwonego Krzyża. Jednocześnie podjął studia w Królewcu. Tam też poznał Małgorzatę Szerman, z którą ożenił się w 1919 r. Powrócił do Pelplina, gdzie krótko współredagował pismo „Pielgrzym”.
Latem 1919 r. rodzina Cieszyńskich przeniosła się do Sopotu. Tu Władysław działał w wielu miejscowych patriotycznych organizacjach pełniąc w nich ważne funkcje. Był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki (dzisiaj Gdańskie Towarzystwo Naukowe), gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu. Zaangażował się w pracę komitetu budowy kościoła p.w. Michała Archanioła w Sopocie kierując pracami komisji propagandowej.

Zawodowo pracował jako dziennikarz. Współredagował polskie gazety wychodzące na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Po ustąpieniu z redakcji dr Aleksandra Majkowskiego Cieszyński był naczelnym „Dziennika Gdańskiego” oraz jego następców „Kuriera Gdańskiego” i „Gazety Gdańskiej”. W swych publikacjach nawoływał do konsolidacji polskich sił w Wolnym Mieście, przeciwstawiał się procesowi germanizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.