Facebook Google+ Twitter

Władysław Ślewiński. Umarł na obcej ziemi jako tułacz

W niedzielę 2 września dokonano poświecenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej narodziny i chrzest światowej klasy malarza przełomu XIX i XX w. Władysława Ślewińskiego.

Przed uroczystą niedzielną mszą świętą w małym wiejskim kościółku, który został wzniesiony z fundacji Jana Pawła Łuszczewskich w latach 1815 -1821 w Mikołajewie, wystąpili znani historycy Ziemi Sochaczewskiej, zajmujący się genealogią rodziny i samą biografią malarza – postimpresjonisty Władysława Ślewińskiego. Śliwiński urodził się 1 czerwca 1856 roku we wsi Białynin w gminie Nowa Sucha nad rzeczką Pisią, jednym z prawobrzeżnych dopływów Bzury, a ochrzczony został 19 czerwca 1856 r. w kościele Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie w gminie Teresin.

O odnalezionym niedawno w archiwum „Gazety Warszawskiej” nekrologu, który po śmierci żony 10 czerwca 1856 r. zamieścił Kajetan Ślewiński, dziedzic Białynina, powstaniec styczniowy wywieziony swego czasu na Sybir, mówiła historyk Agnieszka Sławińska-Zając.

Czas było też opowiedzieć o odnalezionym w miejscowym archiwum parafialnym akcie urodzenia artysty, przez świętej pamięci proboszcza parafii Mikołajewa Antoniego Szyrwińskiego.

Był to fakt znaczący, gdyż udowodnił błąd Czyżewskiego bezkrytycznie powielany przez 57 lat przez wiele encyklopedii.

Tematem tym zajmował się historyk Aleksander Grzegorz Turczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego. Artysta malarz, Jarosław Miaśkiewicz złożył podziękowania na ręce obecnego wiceburmistrza Marka Fergińskiego, za wsparcie inicjatyw podjętych przez Towarzystwo.

Podziękowania złożył także jedynemu obecnemu na uroczystości wójtowi gminy Teresin, Markowi Olechowskiemu. Dziękował za ufundowanie przez gminę Teresin tablicy.

Tablica pamiątkowa wykonana przez polską rzeźbiarkę Emilię Bogucką z ASP Poznania, poświęcona przez ordynariusza łowickiego Biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę i obecnych na mszy świętej przez sekretarza biskupa i kapelana ks. doktora Piotra Karpińskiego dziekana dekanatu Sochaczew św. Wawrzyńca, proboszcza ks. magistra lic. Józefa Staszewskiego, proboszcza, księdza magistra Janusza Zabłockiego, parafii p.w. Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.