Facebook Google+ Twitter

Władza i pop czyli między thatcheryzmem a komuną

On z Zachodu - sympatyzuje z rosyjskimi rewolucjami, ona ze Wschodu spogląda w stronę bardziej liberalnego życia. Lata 80. już na samym początku z ludzi zrobiły sobie jaja.

zgoda autora na publikację ilustracji do materiału / Fot. Copyright by Aleksandra Perzyńska Lata 80. już na samym początku z ludzi zrobiły sobie jaja, a z obrotów ziemi sokowirówkę napędzaną nonsensami walącymi po oczach z gazet i TV, która zaczęła na nowo święcić swój "prime time".

"Jego" thatcheryzm i "jej" komuna to sparing Anglia-Polska z wynikiem 1:1. Odegrali role przypisane zwyczajowo poetom. Bo słowo, żeby wypalić, potrzebowało suchego, nie zamokłego łzawą martyrologią prochu. Władza lansowała cynizm. Na taką broń można odpowiedzieć tylko tym samym paliwem. Oni to paliwo mieli. Ściągnęli poezję z górnej półki między ludzi. Poeta musi być gazeciarzem swoich czasów. Oni ograniczyli się do hedlajnów, które namierzały cel: lata 80."
- tak nakreśla rzeczywistość tamtych lat Eryk Ostrowski w eseju "Bitwy do kolorowania".

Artykuł poświęca uwagę czołowym ikonom popkultury lat 80. w Polsce i Wielkiej Brytanii, liderkom Maanamu, Kory Jackowskiej i Neila Tennanta z Pet Shop Boys, których polityczne utwory wywarły największy wpływ na kształtowanie opinii publicznej dekady. Materiał objęty tytułem "Władza, pop, lata 80" ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika artystyczno-literackiego POBOCZA, który trafił właśnie do Empików i dostępny jest także w internecie. Publikacji towarzyszy obszerna prezentacja utworów poetyckich Kory i Tennanta w opracowaniu i przekładach Eryka Ostrowskiego oraz tematyczne ilustracje Aleksandry Perzyńskiej.

Więcej na stronie POBOCZA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.