Facebook Google+ Twitter

Władza w rękach każdego z nas - dziennikarstwo internetowe

Internet w wielu krajach Zachodu stał się potężną bronią, wycelowaną przeciw naruszaniu praw człowieka, korupcji, samowoli władzy czy też nierzetelności mediów. W Polsce internet wciąż jest raczej rozrywką, niż miejscem zdobywania informacji i aktywności obywateli, choć i to pomału się zmienia.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2004 r. dostęp do internetu miało 26 proc. wszystkich gospodarstw domowych, w 2005 – 30 proc., a rok później 36 proc.

Przez większość naszego społeczeństwa internet, nadal odbierany jest

Fot. Bartosz Jurkiewicz

jako rodzaj rozrywki: miejsce do wymiany zdań ze znajomymi, czy spędzenia wolnego czasu.
Choć liczba amatorów dziennikarstwa, zakładanych blogów czy for internetowych stale rośnie, internet jako miejsce informacyjne przegrywa z tradycyjnymi mediami. Być może brakuje nam newsa dostarczonego przez blogerów czy dziennikarzy amatorów, który wstrząsnąłby opinią publiczną i zwrócił uwagę na treści zamieszczane są w internecie.


W USA już dawno, zaczęto poważnie patrzeć na opinie internautów. Między innym za sprawą blogera Matta Drudge'a, który na swoim blogu opublikował „najsłynniejszą bez wątpienia wiadomość o romansie między Billem Clintonem a Moniką Lewinsky” – historię tą przytacza Leszek Olszański w książce „Dziennikarstwo internetowe”. Wydarzenie to o tyle ważne, że Drudge wyprzedził swoim wpisem „Newsweeka”, który wstrzymywał się z opublikowaniem tej informacji. Kariera Billa Clintona zawisła na włosku, a media internetowe zaczęły być postrzegane jako "poważne medium". Afer i kontrowersji na najwyższych szczeblach, ujawnionych przez blogowiczów było dużo więcej, a dzięki presji społeczeństwa internetowego, wiele ciepłych foteli w urzędach musiało zostać obsadzonych na nowo.

Patrząc na doświadczenia kolegów z za granicy, można wysnuć kilka wniosków: zwykli obywatele, dzięki nieograniczonemu dostępowi do informacji, stają się bardziej niebezpieczni. Poprzez czytanie serwisów informacyjnych wiedzą więcej, a łącząc się w grupy na forach internetowych czy blogach, kształtują własne opinie na dane tematy. Dodatkowo dzięki poczuciu przynależności do wirtualnej wspólnoty, częściej komentują i bardziej angażują się w życie publiczne, społeczne, a tym bardziej w politykę.


A w Polsce?– Myślę, że musi minąć dużo czasu, by ludzie zaczęli postrzegać Internet, jako poważne źródło informacji. W tej chwili nie jest za takie uważane. Internet obecnie to źródło filmów i piosenek tudzież dowiadywania się, o której rozpoczyna się seans w kinie – mówi Bartosz Węglarczyk, publicysta Gazety Wyborczej w wywiadzie dla Internet Standard (28 luty 2006) i dodaje – póki co dziennikarstwo internetowe w Polsce nie istnieje.


Z drugiej strony liczba amatorów dziennikarstwa, zakładanych blogów czy for internetowych stale rośnie. Według badań serwisu Technorati codziennie powstaje 80 tys. internetowych dzienników. Także liczba cytowanych internetowych wypowiedzi w tradycyjnych mediach pnie się w górę. Nie chcę tu faworyzować Wiadomości24.pl, czy też innych serwisów internetowych o charakterze dziennikarstwa obywatelskiego, jednak dzięki takim właśnie miejscom, możemy  zmienić nastawienie, co do roli internetu jako medium. „V władza” – czyli, narzędzie w rękach każdego z nas, która ma na celu patrzenie na ręce pozostałym organom władzy, tworzy się na naszych oczach. I co najlepsze – możemy w tym uczestniczyć.


Dziennikarz amator?


Różnica między rasowym dziennikarzem, a dziennikarzem amatorem, jest taka, że ten pierwszy pomimo swojego warsztatu nie jest w stanie ogarnąć ogromu spraw, które są istotne dla każdego z nas i każdego z osobna.

Oczywiście, prowadzone warsztaty problemowe na temat „przyszłości prasy” zawsze kończą się morałem: sukcesem gazety jest jej lokalność, i z tym się zgodzę. Jednakże, jak widać na arenie prasy w Polsce, prasa lokalna nie ma szans z dziennikami ogólnokrajowymi – ze względu na budżet.


Dlatego też, wielkim zaufaniem obdarzam internet. Dostarcza ciekawych informacji do każdego zakątka świata, ciekawych bo zaczerpniętych u samego dołu i pisanych przez osoby, które z takimi problemami stykają się osobiście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niedługo to znaczy za ile lat ? - tak realnie w Polsce, kiedy internet jest nadal kosztowny i mało dostępny?
A informacje tak jak z każdego źródła trzeba umieć selekcjonować i oceniać ich prawdziwość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już niedługo świadomość o sile Internetu trafi do większości. Także do tych, którzy sądzą, że informacje można bezkarnie selekcjonować wedle zapotrzebowania.

Plus ode mnie. I pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.