Facebook Google+ Twitter

Władze Berlina sprzeciwiają się żądaniom Związku Wypędzonych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 20:13

Władze Berlina sprzeciwiają się żądaniom Związku Wypędzonych, aby osoby urodzone do 1990 roku na dawnych wschodnich terenach Rzeszy Niemieckiej uznawać za urodzone w Niemczech, a nie w Polsce czy innych krajach.

Berlin skrytykował też władze Bawarii, które przyjęły taką interpretację, i zarzucił im uprawianie rewanżyzmu.

Odpowiadający w berlińskim Senacie za sprawy wewnętrzne Ehrhart Körting napisał w przekazanym mediom oświadczeniu, że władze stolicy Niemiec nadal będą w danych meldunkowych Niemców przymusowo wysiedlonych po drugiej wojnie światowej umieszczały zapis, że zostały one urodzone za granicą.

Senator Körting podkreślił, że jest to zgodne z wykładnią federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych. Jako graniczną datę przyjęło ono 2 sierpnia 1945 roku, czyli zakończenie konferencji w Poczdamie. Niemcy urodzeni po tym terminie na przykład na Śląsku, Pomorzu czy Mazurach uważani są za urodzonych w Polsce. Bawarskie MSW przyjęło wcześniej inną interpretację i za urodzonych za granicą uważa tych, którzy urodzili się dopiero po 12 sierpnia 1990 roku. Wówczas ostatecznie potwierdzona została wschodnia granica Niemiec.

Władze Berlina nie mają wątpliwości, że rząd w Monachium chce w ten sposób pozyskać głosy wysiedlonych w kampanii wyborczej. Jak zauważa senator Körting, starania bawarskiego rządu i Związku Wypędzonych, aby uznać Śląsk, Pomorze czy Prusy Wschodnie za tereny należące do Niemiec od 1945 do 1990 roku to pozbawione podstaw i fałszywe roszczenie. "Wydaje się, że odrobina rewanżyzmu ciągle dobrze się sprawdza w kampanii wyborczej" - napisał w oświadczeniu szef berlińskiego MSW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.