Facebook Google+ Twitter

Władze Częstochowy będą dopłacały swoim mieszkańcom do in vitro

Radni Częstochowy jako pierwsi w Polsce podjęli wczoraj uchwałę w sprawie dopłaty przez miasto do zabiegów in vitro. Przeciw głosowały klub radnych PiS i klub Wspólnoty Samorządowej. W budżecie zaplanowano na dofinansowanie 110 tys. zł.

Decyzja radnych nie była przypadkiem - wynikała z przyjętego programu zdrowotnego: "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014". Zdaniem Konrada Głębockiego, zastępcy przewodniczącego Rady Miasta, przyjęcie dofinansowania zabiegów "in vitro" przez miasto jest realizacją "lewicowego programu w Częstochowie".

W imieniu przeciwników tej metody z ramienia PiS wystąpił na Sesji Rady Miasta z wnioskiem o odrzucenie lewicowego programu i uchwały, poseł PiS, Szymon Giżyński. Argumentował m. in., że "zabiegi in vitro są niejednoznacznie oceniane przez społeczeństwo". Odniósł się krytycznie do problematyki dofinansowania "in vitro" z budżetu miasta, określając je eksperymentem "kontrowersyjnym i skłócającym mieszkańców".

W uzasadnieniu podjętej uchwały zapisano, że środki w kwocie 110 tys. złotych na realizację dofinansowania in vitro są zabezpieczone w budżecie Wydziału Zdrowia. Zdaniem autorów programu dofinansowania in vitro, wielkość niepłodnej populacji młodych małżeństw miasta Częstochowy, to około 8 tysięcy par.

W treści uzasadnienia widnieje m.in. zdanie: "Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci" - czytamy w portalu deon.pl.

Temat dofinansowania zabiegów "in vitro" przez władze Częstochowy podjęty został i przedstawiony opinii publicznej w listopadzie 2011 roku przez lewicowego prezydenta miasta Krzysztofa Matyaszczyka. Sprawę tę zapisano w projekcie budżetu miasta jako "Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)". Pomysł natychmiast oprotestowały rok temu m.in. diecezjalna Akcja Katolicka, abp Stanisław Nowak oraz Kuria Metropolitalna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.