Facebook Google+ Twitter

Władze Iranu ponownie przeliczą głosy

Starcia opozycjonistów irańskich z policją i zwolennikami Ahmadineżada wciąż trwają w Teheranie. Do tej pory śmierć poniosło co najmniej siedem osób. Rząd deklaruje gotowość powtórnego przeliczenia głosów z piątkowych wyborów.

Teheran / Fot. PAP ABEDIN TAHERKENAREHRozruchy zaczęły się w niedzielę. Protestujący nie uznają wyników piątkowych wyborów (dotychczasowy prezydent Mahmud Ahmadineżad zdobył ponad 62 proc. głosów, a lider opozycji Husejn Mousawi niespełna 34 proc.) i domagają się powtórzenia głosowania. Mimo zakazu rządowego wciąż organizowane są kolejne wiece i demonstracje, dochodzi do starć z siłami porządkowymi i zwolennikami rządu. Do tak wielkich rozruchów w Iranie nie doszło od czasów rewolucji islamskiej sprzed 30 lat. Sam Musawi nawołuje do ogólnokrajowego protestu w pokojowej i legalnej formie.

Dziś amerykański serwis informacyjny CNN donosi, że w nocy z poniedziałku na wtorek, co najmniej 7 osób poniosło śmierć, a 200 zostało rannych w ataku na posterunek wojskowy w centrum Teheranu. "Dziennik" informuje, że celem ataku tłumu była siedziba Sił Oporu i Mobilizacji (Basidż) paramilitarnej ochotniczej organizacji, do której, wg różnych danych, należy ok. 15 proc. ludności Iranu. Informacje o starciu i liczbie ofiar potwierdza irańska telewizja. Agencja prasowa Reuters podaje, że strzały słychać także w innych dzielnicach stolicy. Ponadto dochodzi do aresztowań członków opozycji. Zatrzymani zostali m.in. jeden z głównych reformatorów były prezydent Ali Abtahi oraz związany z Mousawim Sajed Hadżdżarian.

Wiele państw europejskich, Izrael oraz USA wyraża wątpliwości co do legalności wyborów, jednak do tej pory nie padły bezpośrednie zarzuty. Stany Zjednoczone analizują doniesienia o nieprawidłowościach a "Prezydencja Unii Europejskiej oczekuje, że nowe władze Islamskiej Republiki Iranu zajmą odpowiedzialne stanowisko wobec światowej społeczności i będą respektowały międzynarodowe zobowiązania" (fragment komunikatu UE).

Wyniki wyborów zostały uznane m.in. przez państwa Ligii Arabskiej, palestyński Hamas, Wenezuelę i Rosję (w której obecnie przebywa Mahmud Ahmadineżad).

Według najnowszych informacji, przekazanych przez CNN, Rada Strażników Rewolucji Islamskiej uległa presji opozycjonistów i zgodziła się na powtórne przeliczenie głosów. Nie do końca jest to realizacja postulatów demonstrantów, którzy domagali się powtórzenia głosowania, ale być może decyzja ta powstrzyma dalsze rozruchy i walki uliczne. Zdaniem BBC, powtórne przeliczenie będzie możliwe tylko w niektórych rejonach Iranu.

Źródła:
CNN
Dziennik
Reuters

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

świetne linki

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nasi znajomi Irańczycy dzwonią do Polski, żeby się dowiedzieć, co się dzieje w Teheranie:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 14:38

Dobre foty :

http://www.990px.pl/?p=125

http://www.boston.com/bigpicture/2009/06/irans_disputed_election.html

http://www.boston.com/bigpicture/2009/06/irans_presidential_election.html

Mój kumpel jest w Iranie, ciekawe co przywiezie na dyskach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.