Facebook Google+ Twitter

Władze MPK Poznań mówią „nie” Męczennikom XXI wieku

Plakaty dotyczące prześladowanych chrześcijan są zbyt kontrowersyjne, by mogły znaleźć się w poznańskich tramwajach. Władze MPK zgodziły się jedynie na umieszczenie informacji o drodze krzyżowej, która odbędzie się 8 lutego w Poznaniu.

Najbardziej kontrowersyjne plakaty pojawiły się dwa lata temu. Pokazywały ofiary prześladowań. Oto jeden z nich. / Fot. Fundacja św. BenedyktaGrafiki miały ukazać się z inicjatywy Fundacji św. Benedykta, powołanej 2,5 roku temu w celu działalności na rzecz cywilizacji chrześcijańskiej. Przedstawiają one świątynię w płomieniach, biblię za drutem kolczastym i pękniętą zakrwawioną chrzcielnicę. Jednak decyzją Wojciecha Tulibackiego, dyrektora MPK, plakatów w tramwajach umieścić nie można. Dlaczego? Zdaniem władz, akcja nawołuje do nienawiści wobec ludzi innych wyznań, zwłaszcza muzułmańskich, którzy prześladują chrześcijan. Iwona Gajdzińska, rzeczniczka prasowa nadmieniła, że plakaty namawiałyby pasażerów do waśni i kontrowersji. Co na to przedstawiciele Fundacji św. Benedykta? Na specjalnie zwołanej konferencji padały słowa cenzura i zgoda na prześladowanie.

Katolicka Agencja Informacyjna podała 6 lutego, że podczas nabożeństwa, które odbędzie się w centrum Poznania (rozpoczęcie o godz. 17 na placu Mickiewicza) będziemy się modlić za wyznawców Chrystusa prześladowanych w Arabii Saudyjskiej, Indiach i Korei Północnej. „W krajach tych za posiadanie Biblii bądź przejście z innej religii na chrześcijaństwo można trafić do więzienia, ciężkiego łagru, a nawet zostać skazanym na śmierć. W indyjskim stanie Orissa zaś pod koniec minionego roku podpalono kilkadziesiąt kościołów” - wyjaśnił Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta. Uroczystość poprowadzi ks. prałat Jan Stanisławski. Pojawią się też parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz oraz wspólnot religijnych. Współorganizatorem nabożeństwa jest Fundacja św. Benedykta.

Męczennikom poświęca się w ostatnio sporo artykułów. Pisze się o ofiarach z takich państw jak Nigeria, Sudan, Kuba, Laos, Bangladesz, Wietnam, Chiny, Pakistan, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Korea Północna czy Egipt. Dwa lata temu, w tureckim mieście Trabzon został zastrzelony ks. Andrea Santoro. Zastanawiano się wtedy nad motywami zabójstwa – pomoc, którą organizował dla prostytutek czy odwet za karykatury Mahometa pojawiające się w prasie? Wcześniej, bo w 1991 roku, zginęli franciszkanie – o. Zbigniew Strzałkowski oraz o. Michał Tomaszek. Terroryści z ugrupowania Sendero Luminoso otoczyli klasztor, związali ofiary i wywieźli za wioskę, by tam zabić ich dwoma strzałami w tył głowy.

W 1999 roku podczas pielgrzymki w Bydgoszczy Jan Paweł II nawoływał do tego, by pielęgnować pamięć o męczennikach i traktować ich jako wzór do naśladowania. Czy wieszanie kontrowersyjnych plakatów w tramwajach jest niezbędne, byśmy nie zapominali o tych, co zginęli w imię swojej wiary?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.