Facebook Google+ Twitter

Władze palestyńskie grożą rozruchami przeciwko Hamasowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-03 15:16

Umiarkowane władze palestyńskie na Zachodnim Brzegu Jordanu grożą wywołaniem masowych rozruchów przeciwko rządom Hamasu w Strefie Gazy.

Podkreślają jednak, że należy unikać konfrontacji zbrojnej między stronami, a celem zamieszek byłoby wyłącznie zmuszenie Hamasu do podzielenia się władzą ze świeckim Fatahem.

Palestyński minister do spraw socjalnych Mahmud Habbasz powiedział w Ramallah, że odsunięcie Hamasu od władzy podyktowane byłoby "interesem narodowym i obowiązkiem religijnym". Habbasz dwa lata temu przeszedł z Hamasu do Fatahu - a obecnie uważany jest za jednego z głównych kandydatów na nowego szefa rządu na Zachodnim Brzegu.

Policja podległa Fatahowi zatrzymała tam w ubiegłym tygodniu 150 uzbrojonych bojówkarzy, którzy w większości należeli do tajnych struktur Hamasu.

W Kairze toczą się znowu od kilku dni rozmowy między Fatahem i Hamasem nad sformowaniem rządu jedności narodowej. Rokowaniom tym patronują Egipcjanie, którzy nie chcą, by Hamas stanowił przykład dla skrajnego Bractwa Muzułmańskiego, które działa w Egipcie.

Izraelscy wojskowi potwierdzili, ze Egipt zacieśnił ostatnio kontrolę granicy ze Strefą Gazy, aby zapobiec przemytowi broni z Półwyspu Synaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.