Facebook Google+ Twitter

Władze województw łączą siły w rozwoju innowacji

W Gdańsku w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa 11 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Konwentu Marszałków Województw RP ds. Regionalnych Systemów Innowacji.

Spotkanie zainaugurowało cykl spotkań w tym roku. Podzielone ono było na dwa bloki tematyczne. Pierwszy obejmował zagadnienie „Innowacyjność a konkurencyjność regionów", natomiast drugi dotyczył zagadnienia związanego z "Regionami wiedzy". Posiedzenie otworzyli marszałek województwa pomorskiego Jan Kozlowski i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

„Innowacyjność a konkurencyjność regionów"

W pierwszej części „Innowacyjność a konkurencyjność regionów" były trzy wystąpienia. Profesor Grzegorz Gorzelak z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego omówił zależność między regionalnymi strategiami innowacji a konkurencyjnością regionów.

Tematem referatu dr Aleksandry Nowakowskiej z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego było „Innowacyjność bez strategii?”.
Z kolei dr Michał Klepka z Instytutu Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym EEDRI zajął się problemem ewaluacji interwencji publicznej zorientowanej na podnoszenie efektywności Regionalnych systemów Innowacji.

„Regiony wiedzy”

W drugiej części spotkania wystąpił jedyny prelegent spoza Polski – Nicola Bellini z The Saint Anna School of Advanced Studies z Pisy we Włoszech. Omówił regiony jako przestrzenie przyszłości – ich strategie i modele wdrażania.

„Rozwój inwestycji w regionie na bazie współpracy nauki z przemysłem – doświadczenia Finlandii” przedstawił dr inż. Janusz Marszalec z Innovatech Consulting, który jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Jako ostatnia podczas gdańskiego spotkania głos zabrała Małgorzata Okularczyk z Collect Consulting Sp. z o.o. Skupiła się ona na zagadnieniach związanych z tym jak się ma struktura innowacji ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013 do partnerstwa publiczno-prywatnego.
Po obydwu częściach dyskusję poprowadził Mieczysław Struk – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Spotkania tego typu (w ramach RSI) o tyle są potrzebne, że są kolejnymi krokami zmierzającymi do poprawy innowacyjności polskich przedsiębiorstw - szczególnie tych małych i średnich. Europejskie statystyki w zakresie innowacji Community Innovation Survey wykazały, że współpraca między podmiotami zajmującymi się innowacjami jest dużo intensywniejsza na poziomie regionalnym niż ogólnokrajowym. Jednocześnie okazało się, że strategia innowacyjna poszczególnych regionów istotnie wpływa na zachowania innowacyjne firm na danym terenie.

Unia Europejska już od lat 90. wspiera tworzenie regionalnych strategii, których celem jest wzmocnienie potencjału innowacyjnego gospodarek poszczególnych regionów w oparciu o ich specyficzne uwarunkowania i przewagi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.