Facebook Google+ Twitter

Władze Zgorzelca i Görlitz chcą placówki poświęconej wysiedlonym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-24 12:55

Władze Zgorzelca i Görlitz potwierdzają zamiar budowy na polsko-niemieckiej granicy placówki poświęconej powojennym przymusowym wysiedleniom. Poinformował o tym lokalny dziennik „Lausitzer Rundschau"


Oba magistraty wystąpiły z tą inicjatywą jesienią zeszłego roku. Zakłada ona utworzenie placówki, która miałaby składać się z wystawy historycznej, centrum konferencyjnego i ośrodka badawczego. Pomysł poparli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering oraz szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach. Zastrzeżenia zgłosili natomiast liczni polscy politycy, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Mimo głosów krytyki, jak informuje „Lausitzer Rundschau", władze nadgranicznych miast zamierzają kontynuować plany budowy placówki. Nie wiadomo jednak, kiedy miałaby ona powstać. Na razie nie ma ani gotowej koncepcji ośrodka ani jego kosztorysu.

Cytowany przez wschodnioniemiecki dziennik profesor Krzysztof Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że placówka może nie zostać zaakceptowana przez Polaków z obawy przed możliwym zbyt jednostronnym przedstawieniem problematyki wysiedleń przez stronę niemiecką.

Inicjatywa władz Zgorzelca i Görlitz nie ma żadnego związku z powstającym pod egidą niemieckiego rządu centrum dokumentacyjnym, które ma w Berlinie upamiętniać wysiedlenia, zwanym Widocznym Znakiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.