Facebook Google+ Twitter

Właściciel Fukushimy ma problem z wypłatą odszkodowań po awarii

We wtorek Tokyo Electric Power Company, które jest odpowiedzialne między innymi za elektrownię atomową Fukushima I, poprosiło rząd Japonii o dodatkowe 690 mld jenów (ok. 9 mld dolarów), na pomoc w wypłacie odszkodowań.

image: http://www.tepco.co.jp/en/news/110311/images/110521_5.jpg strona: strona: http://www.tepco.co.jp/en/news/110311/indexold-e.html wejście do portu Fukushima Daichii / Fot. Photo for pressKatastrofa elektrowni, do której doszło w marcu, zmusiła 80 tys. osób do ewakuacji. Zobowiązania odszkodowawcze to jedna z przyczyn destabilizacji kondycji TEPCO. Klienci firmy dowiedzieli się ostatnio o pierwszej od trzydziestu lat podwyżce cen za dostarczaną elektryczność.

Japoński minister ekonomii, handlu i przemysłu, Yukio Edano stwierdził, iż obecne położenie TEPCO wymaga olbrzymich pieniędzy, by rozwiązać swoje problemy. Słowa ministra przytacza BBC News: "Oparcie finansowe TEPCO musi być wzmocnione od podstaw, by gładko uporać się z atomową katastrofą, wycofaniem reaktorów i szybkimi odszkodowaniami dla ofiar, o czym mówię jak najpoważniej."

Przewiduje się, że TEPCO będzie odczuwać rosnącą presję ze strony pożyczkodawców. Drugim najpoważniejszym wsparciem finansowym po rządzie jest Mizuho Financial Group.

Japońskie przedsiębiorstwo powinno przedstawić do marca przyszłego roku szczegółowy business plan w którym wykaże swoją zdolność do restrukturyzacji i rozwiązania problemów. Firma legitymowała się niezakłóconym wizerunkiem sprzedawcy energii elektrycznej do czasu katastrofy w Fukushimie. Zbyt produkowanego prądu równał się ilości jego zużycia przez np. taki kraj jak Włochy.

BBC News przedstawia też stanowisko prezesa firmy, Toshio Nishizawy, który nie opowiedział się wyraźnie za nacjonalizacją TEPCO, ale wyjaśnił, że rozważa różne warianty: "Są różne instrukcje, a raczej opinie, które zostały wyrażone przez ministra. Moglibyśmy ruszyć z miejsca, opracowując business plan w oparciu o nie i łącząc wspólnie wysiłki".

Prezes Nishizawa bywał poddawany krytyce ze strony rządu, który dążył do uproszczenia procedur związanych z odszkodowaniami.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Właściciel poprosił o kwotę która jest równowartością 9 bln (czyli na nasze mld) dolarów czyli koło 600 mld jenów. Czyli jest to niecałe 6 mld funtów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściciel elektrowni poprosił rząd japoński o 9 bln dolarów, ale jakich? Przypominam, że cały dług USA to ok 14 bln USD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym: chyba wywołałem jakąś chwilową frekwencję pod moimi oknami, więc mogę dodatkowo usprawiedliwiać się, że miejscowy lekarz nadal podtrzymuje wobec mnie "orzeczenie" swojego kolegi za czym mogę popełniać błędy nawet o czymkolwiek nie wiedząc :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, że jeszcze ktoś zauważy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to są biliony anglosaskie czy nasze? Bo w tym pierwszym przypadku na nasze to będą miliardy... Swoją drogą przez dziesięciolecia zarabiali mnóstwo gotówki na produkcji, a teraz jak przychodzi do płacenia to się okazuje, że nie mają bidulki z czego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.