Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3429 miejsce

Właściciel Interii okrada samego siebie? Co łączy Bauera i Chomikuj?

Interia "zacieśniła współpracę" z serwisem Chomikuj.pl. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że z "Chomika" możemy ściągnąć kradzioną wersję miesięcznika "Twój Styl", wydawanego przez Bauer. Do kogo zaś należy Interia? Do Bauer Media. Czy wydawca prasy i właściciel Interii podcina gałąź, na której siedzi?

 / Fot. Zrzut ekranu: chomikuj.plKilka dni temu "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił prawdziwą bombę. Kojarzona głównie z pirackimi plikami platforma Chomikuj.pl miała znaleźć się w rękach Interii. Andrzej Ryk, dyrektor ds. marketingu i PR w Grupie Interia.pl zaprzeczył jakoby spółka była udziałowcem serwisu, ale wątpliwości nie rozwiał.

Interia współpracuje z popularnym "Chomikiem" od lat w zakresie sprzedaży reklam. W rejestrze domen figuruje jako właściciel adresu chomikuj.pl - informuje serwis Wirtualne Media. Ten zabieg znacznie poprawia wyniki oglądalności Interii. Dość powiedzieć, że gdyby nie Chomikuj.pl, spadłaby ona z czołówki w rankingu polskiego internetu (w marcu Chomikuj.pl miał 6,7 mln realnych użytkowników, a sama Interia 6,8 mln). Nowe regulacje miały ukrócić zawyżanie wyników, dlatego obie firmy zacieśniły współpracę. "Grupa Interia uzyskała prawo mianowania części członków zarządu operatora Chomikuj.pl, spółki FS File Solutions Ltd, a przez to efektywną kontrolę nad tą spółką" - powiedział Andrzej Ryk.

Współpraca, jak współpraca, nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie dwie okoliczności. Po pierwsze Chomikuj.pl wielokrotnie oskarżane było o to, że jest platformą dla treści pirackich. Mówiąc wprost znajduje się na niej setki tysięcy kradzionych filmów, albumów muzycznych, książek, gazet itp. "Nasze stanowisko w stosunku do Chomikuj jest niezmienne. To piractwo i nie możemy się z tym godzić" - stwierdził cytowany przez "Press" Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy. Druga strona medalu to fakt, że Interia należy do Bauer Media Polska. Ten koncern medialny wydaje choćby miesięczniki "Pani" i "Twój Styl". I razem z innymi wydawcami narzeka na spadki sprzedaży prasy papierowej.

W ten sposób doszliśmy do absurdu czy jak kto woli konfliktu interesów. Oto w serwisie Chomikuj.pl możemy ściągnąć kradziony "Twój Styl". Mówienie, że Bauer podcina gałąź, na której siedzi to daleko idący eufemizm. Współpracą z Chomikuj ten koncern wyrywa z korzeniami drzewo, na którym siedzą też inne podmioty. Nie dotyczy to tylko mediów, ale wydawców muzyki, książek wytwórni filmowych itp.

"Dziennik Gazeta Prawna", który pisał o Chomikuj w kontekście dostępu do pirackich treści, został oskarżony przez wspomnianego Andrzeja Ryka z Interii o nieczystą grę. "Z takimi podmiotami i serwisami jak Chomikuj.pl na zasadzie reklamowej lub promocyjnej współpracuje znakomita większość polskich wydawców, a poruszony wątek współpracy Interii z Chomikuj.pl jest dla nas wyłącznie przejawem nieczystej walki konkurencyjnej i nie jest wywołany troską o poszanowanie prawa" - mówił.

Przedstawiciel Interii bagatelizuje też problem piractwa mówiąc, że w sieci jest wiele platform tego typu, a brak jasnych przepisów powoduje, że interpretacja ich działalności może być różnorodna. Przyjrzyjmy się temu.

Ostatnio swoje nową płytę wydał zespół Daft Punk. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i szybko ją sobie pobierzemy. Co ważne, prawie za darmo, bo zapłacimy jedynie za transfer. Chcemy obejrzeć ostatnie przygody Jamesa Bonda? Google wskaże nam właściwą drogę. Tak jest z setkami tysięcy innych tytułów, dlatego na końcu pozwolę sobie zadać Interii i Bauerowi tylko jedno pytanie: ile pieniędzy z tytułu praw autorskich Chomikuj przekazało artystom z Daft Punk i twórcom "Skyfall"? Warto też zapytać Izbę Wydawców Prasy czy zamierza wykluczyć Bauera ze swoich szeregów.

Egzemplarz "Twojego Stylu" dostępny na wspomnianej wyżej stronie serwisu Chomikuj pobrałem jako dowód rzeczowy.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mój komentarz dotyczy serwisu Wiadomosci24. Jest 20 czerwca, godzina 9:56. Artykuł jest z 19 czerwca, z godziny 14:37.

Na ekranie mam komunikat "Komentarze (0)". Wiadomo, że są jakieś komentarze po tylu godzinach po wstawieniu do systemu.

Czy serwis Wiadomosci24, do którego zresztą pisywałem, naprawdę musi zniżać się do poziomu tabloidów, żeby wygenerować kilka komentarzy więcej?

(Jeszcze) z poważaniem
Andrzej Mazurkiewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.