Facebook Google+ Twitter

Właściciel Wisły Kraków oskarżony o oszustwo podatkowe

67mln zł - tyle miał przywłaszczyć Bogusław C. na szkodę PFRON oraz Skarbu Państwa. Akt oskarżenia jest już w sądzie. Obok znanego biznesmena na ławie oskarżonych zasiądą jego współpracownicy i funkcjonariusze Izby Skarbowej w Krakowie.

Bogusław C. na transparencie kibiców Wisły Kraków / Fot. Andrzej Banaś/PolskapresseSprawa dotyczy rozliczeń firmy Tele-Fonika z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W roku 2006 jej prezes - Bogusław C. - oraz ówcześni członkowie zarządu - Witold G. oraz Leszek C. - uzyskali środki finansowe na mocy decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Stwierdził on bowiem nadpłaty w podatku dochodowym za rok 2000 oraz 2001. Pieniądze te firma miała jednak obowiązek niezwłocznie przekazać do PFRON. Z wyjaśnień prokuratury wynika, że nie uczyniono tego do dnia dzisiejszego.

Oficjalnie Bogusławowi C. zarzucono przywłaszczenie 67 mln zł na szkodę PFRON oraz Skarbu Państwa. Za przywłaszczenie 19,5 mln zł odpowiedzą z kolei dwaj ówcześni członkowie zarządu firmy Bogusława C. - Witold G. i Leszek C.

Oskarżeni w sprawie są także byli i obecni funkcjonariusze Izby Skarbowej w Krakowie: Piotr J., Marek P., Wojciech Z. oraz Helena H. Okazało się, że podczas stwierdzania nadpłaty w podatku dochodowym rażąco naruszyli przepisy prawne. W ten sposób oni również działali na szkodę PFRON oraz Skarbu Państwa.

Jak do tej pory, żadna z osób oskarżonych nie przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Część z nich złożyła wyjaśnienia, ale nie wnoszą one nic nowego do materiału dowodowego. Oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10.

O możliwości popełnienia przestępstwa prezes PFRON informował ABW już w 2008 r. Natomiast w 2010 r. minister finansów stwierdził nieważność decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 2006 roku w sprawie nadpłat podatkowych za lata 2000-2001 na rzecz prowadzonej przez Bogusława C. firmy. Naczelny Sąd Administracyjny oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymały moc tej decyzji.

Warto przypomnieć, że Bogusława C. w najbliższym czasie dotyczyć będzie również inne postępowanie. W czerwcu ubiegłego roku Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa skierowała przeciwko niemu pozew cywilny o zapłatę blisko 50 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bo w lotto wygrywa się przez dekady...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.