Facebook Google+ Twitter

Wlaściciele samochodów mogą składać wnioski o zwrot akcyzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 11:51

Od dziś można składać wnioski o zwrot nadpłaconej akcyzy na używane auta sprowadzone do Polski z państw Unii Europejskiej od maja 2004 roku do 30 listopada 2006 roku. Nowe przepisy weszły w życie w sobotę. Nawet jeżeli samochód zmienił właściciela, zwrot przysługuje osobie, która sprowadziła auto.

Marcin Daczko z Izby Celnej w Gdyni poinformował, że urzędy celne dostały jasne wytyczne jak zwracać akcyzę. Do tej pory wielu kierowców starało się o odzyskanie pieniędzy, ale urzędnicy odmawiali, bo nie było podstawy prawnej.

Jak wyjaśnia Daczko aby odzyskać akcyzę należy złożyć wniosek do danego urzędu celnego. We wniosku trzeba przedstawić wyliczenie i wnieść o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym.

Podatek akcyzowy do listopada 2006 roku był zależny od wieku auta. Jego wysokość rosła z każdym rokiem i mogła sięgać nawet 65 procent wartości pojazdu.

Miało to zmniejszyć import do Polski starszych samochodów. Ten przepis został zaskarżony i w styczniu ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że stawki uzależnione od wieku auta są niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Przy zwrocie nadpłaconego podatku należą się także odsetki. Będą one jednak wypłacane tylko do dnia obowiązywania ustawy. Ten dzień wypada 18 sierpnia 2008 roku - informuje Marcin Daczko z Izby Celnej w Gdyni.
Celnicy zapowiadają, że osoby starające się o zwrot akcyzy muszą liczyć się z kontrolą. Sprawdzana będzie między innymi rozbieżność między cenami auta na rachunku czy umowie, a rzeczywistą wartością samochodu w Polsce w dniu zakupu.

Według danych Ministerstwa Finansów w okresie, którego dotyczy problem sprowadzono do Polski prawie 2 i pół miliona samochodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.