Facebook Google+ Twitter

Własna firma na kryzys

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-23 09:42

Polacy zawsze wszystko robią na odwrót. Bo jeśli na świecie najwięcej firm powstaje w czasach prosperity - co zauważa prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny - to w nas pokłady przedsiębiorczości wydobywa nóż przy gardle w postaci kryzysu.

I dlatego w tym roku liczba nowo założonych firm wzrosła (proporcjonalnie do roku minionego) w Gdańsku o 350 proc., w Lublinie - o 200, a w Katowicach - o 100 proc. Polacy w odpowiedzi na recesję i rosnące bezrobocie tym chętniej ruszyli do urzędów pracy, że od lutego na rozkręcenie własnego biznesu otrzymują 18,5 tys. zł dofinansowania.

To prawie 4 tys. więcej niż rok temu. Na korytarzach pośredniaków tłoczą się więc w kolejkach i młodzi, i starzy chcący podjąć ryzyko pracy na swoim.

- Będę produkował kaszę. Nie ma dla mnie roboty, to zakładam firmę - mówi dwudziestokilkuletni Tomasz Bąk spod Piotrkowa. Przyszedł do pośredniaka wypełnić wniosek o dofinansowanie. Oprócz niego - tłumek chętnych. Wśród nich najwięcej byłych emigrantów, którzy zarobili pieniądze za granica i teraz chcą je zainwestować. Takiego boomu jak obecnie nie było od 2001 roku, kiedy bezrobocie przekroczyło 17 proc. - Wtedy też uciekaliśmy od biedy we własny biznes - mówi Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP "Lewiatan". Ale gdy w 2006 roku wróciła prosperity i pracodawcy zaczęli wabić wysokimi pensjami, wiele osób przeszło na etat. Statystycznie rzecz biorąc, co trzecia firma plajtuje przed upływem roku od założenia. - Ale te, które przeżyją spowolnienie, później będą dyktować warunki - mówi Krzysztoszek.

Polacy wolą własną firmę niż zasiłek dla bezrobotnych. Od początku roku w urzędach pracy w całym kraju można spotkać tabuny bezrobotnych starających się o dotację na prowadzenie działalności gospodarczej. Od lutego jest to 18,5 tys. zł.

- W całym 2008 r. wnioski o dotację złożyło 481 osób. Natomiast w tym wpłynęło ich już prawie trzysta - mówi Beata Glock z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Podobnie jest w Wielkopolsce. - W całym zeszłym roku mieliśmy 149 wniosków, w tym już ponad 60 - mówi Włodzimierz Radke z Powiatowego Urzędu Pracy w wielkopolskim Czarnkowie. W Lublinie w ciągu dwóch miesięcy tego roku wnioski o dotację złożyło tyle osób, co w ubiegłym w ciągu pół roku. Podobnie jest w Łodzi.
Sprawy w swoje ręce wzięli także górale, którzy po kryzysie budowlanym w USA wracają do kraju i za zarobione za granicą pieniądze zakładają własne biznesy. Do marca w Zakopanem wnioski o dotację złożyło trzy razy więcej osób niż w całym 2008 r.

Zupełnie inaczej niż w latach dziewięćdziesiątych, kiedy Polska handlem stała, nasi rodacy zakładają firmy usługowe - budowlane, remontowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne. - U nas o dotację starali się także fryzjerzy psów, artyści i panie, które zajmują się leczeniem pijawkami - mówi Beata Glock z PUP w Gdańsku.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zadzwoń
  • Zadzwoń
  • 14.10.2011 10:23

Pakiet ANTYKRYZYSOWY !

Weryfikacja kontrahenta
Zadzwoń do nas przed zawarciem umowy z nowym klientem. W naszej bazie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy podmiotów uchodzących za nierzetelnych kontrahentów.

Ochrona Faktur
Umieszczaj na fakturach pieczęć informującą o współpracy z renomowaną firmą windykacyjną. Obniża liczbę przeterminowanych płatności o ok 31,4%.

Fachowa porada
Doradzimy jakie podjąć kroki kiedy klient nie chce zapłacić. Nasi specjaliści zajmują się windykacją od 12 lat. Z nami odzyskasz swoje pieniądze.

Mozliwość korzystania przez rok bez ograniczeń.
Cena: 790zł netto za ROK !!!

Tel. 603-718-280; 663-990-989

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dawid Szmyt
  • Dawid Szmyt
  • 14.11.2010 19:04

Witam zainteresowany byl bym praca od 22,11,2010 prosze o pozytywne rozpaczenie mej prosby dziekuje.Mój numer tel 516-813-444 to na ten numer prosil bym o odp.to numer mojej dziewczyny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.