Facebook Google+ Twitter

Wlk. Brytania: Władze wydały zgodę na instalację "zielonej fali"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 20:16

Kierowcy na ulicach brytyjskich miast będą już wkrótce natrafiać na mniej czerwonych świateł niż dotąd. Rząd w Londynie zezwolił bowiem na instalowanie tzw. zielonej fali.

Technologia uruchamia, z odpowiednim opóźnieniem, zielone światła na odcinkach dróg, gdy do pierwszego z serii skrzyżowań zbliża się samochód jadący z przepisową prędkością. Zachowując ją, kierowca nie napotka nigdzie na czerwone światło.

Proste, i nawet nie nowe, rozwiązanie stosuje się już w kilku europejskich miastach, w tym w Amsterdamie i Kopenhadze. Brytyjski rząd zabraniał jednak jego wprowadzenia. Ministerstwo Transportu przyznało, że chodziło o to, aby samochody spalały więcej paliwa, co przynosiło skarbowi państwa wyższe wpływy z akcyzy.

Teraz jednak przeważyły względy walki z emisjami gazów cieplarnianych i ociepleniem klimatu. Część obrońców środowiska oburza się, że brytyjski rząd przez wiele lat kierował się tak pokrętną logiką. Organizacje kierowców chwalą nowe rozwiązanie, które zmniejszy nie tylko zużycie paliwa, lecz także korki na ulicach.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.