Facebook Google+ Twitter

Włochy: Generał niewinny ws. masakry żołnierzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-24 16:46

Sąd wojskowy drugiej instancji w Rzymie uniewinnił generała Bruno Stano, oskarżonego o zaniedbania, które umożliwiły zamach terrorystyczny na koszary włoskiego kontyngentu w Iraku.

Do zamachu doszło w Nassiriji w listopada 2003 roku. Eksplozja samochodu-pułapki spowodowała śmieć 19 Włochów i 9 Irakijczyków.

Natychmiast po tej tragedii prokuratura wojskowa w Rzymie postawiła dowódcom kontyngentu zarzut zaniedbania środków obrony, który w czasie procesu w maju 2007 roku zamieniono na doprowadzenie do zniszczenia umocnień wojskowych przez nieostrożność. Jednego z generałów sąd pierwszej instancji uniewinnił, drugiego skazał na dwa lata więzienia.

Sąd drugiej instancji zwolnił i jego od wszelkiej odpowiedzialności, uznając, że - jak zapewniali obrońcy oskarżonego - zrobił on wszystko, co było w jego mocy, aby zagwarantować bezpieczeństwo przebywających w koszarach żołnierzy. Oskarżyciel twierdził, że o zagrożeniu obiektu mowa była w kilku raportach służb specjalnych, ostrzegających przed zamachami.

W maju 2003 roku Włochy wysłały do Iraku 3200 ludzi, a wycofały swój kontyngent 3,5 roku później.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.