Facebook Google+ Twitter

Włochy. Kobieta zmarła po użyciu słodzika nabytego na eBay'u

We Włoszech zmarła kobieta, która spożyła sorbitol - substancję słodzącą przepisaną przez lekarza. Słodzik nabyła drogą internetową. Wynik badania toksykologicznego wykazał, że śmierć spowodował azotan sodu znajdujący się w sorbitolu - substancja wysoce toksyczna.

"Farmaceutyki" / Fot. Elżbieta ZarębaWe włoskiej miejscowości Barletta w minioną sobotę, 24 marca, zmarła 28-letnia kobieta po spożyciu znanego środka słodzącego sorbitolu. Słodzik nabyła poprzez popularną stronę internetową eBay. Pacjentka chciała jedynie wykonać test na tolerancję glukozy przy użyciu środka słodzącego - niestety, nie przeżyła badania.

Po śmierci kobiety wykonano szczegółowe badanie toksykologiczne, a jego wynik był zaskakujący. Wygląda na to, że śmierć spowodował azotan sodu, który jest substancją bardzo toksyczną. Jeśli dawka azotanu sodu przekracza 1,5 grama na dobę w organizmie, staje się śmiertelna.
Jak dowiedział się dziennikarz serwisu ansa.it, w toksycznym sorbitolu dawka azotanu sodu wynosiła średnio 5 gram.

Tę samą substancję lekarz przepisał dwóm innym pacjentkom. Na szczęście jedna z nich po spożyciu słodzika zwymiotowała przez jego bardzo słony smak, natomiast druga, po przyjęciu trefnego sorbitolu, źle się poczuła i znalazła się w szpitalu, gdzie automatycznie podano jej antidotum.

Po nieszczęśliwym incydencie prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w tej sprawie. Natomiast właściciele strony eBay monitorują klientów, którzy nabyli śmiercionośną substancję poprzez ich stronę i wstrzymali całkowicie dalszą sprzedaż. Jak się okazuje, fałszywy sorbitol kupili także klienci zagraniczni z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dlatego też poruszono także "kanały międzynarodowe", by podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Istnieje obawa, że lek może zostać przepakowany przed dalszą sprzedażą, co utrudni jego usunięcie z obiegu.

Rodzina ofiary wciąż nie może się pogodzić, że kobieta zmarła w tak absurdalny sposób. "Poszła tylko zrobić prosty test na tolerancje laktozy i nie żyje po spożyciu tej substancji" - mówi zrozpaczony brat zmarłej.

Minister zdrowia ogłosił, że sprawa jest poważna, a problem ma dwojaką postać.
Pierwsza z nich to nabywanie farmaceutyków online, które będzie trzeba powstrzymać, a druga to przyzwolenie na obieg podrabianych leków.
Jak wynika z przeprowadzonych kontroli we Włoszech, tylko 1 proc. aptek internetowych na 40 tysięcy, to ośrodki działające legalnie. Komisja śledcza Krajowej Służby Zdrowia w latach 2008-2009 przejęła ponad milion paczek podrabianych leków sprzedawanych w internecie.

"To bardzo poważny problem" - twierdzi włoski Minister Zdrowia i uważa, że należy przyglądnąć się szerzej tej sprawie, a przepisy powinny mieć zastosowanie nie tylko we Włoszech, ale również na poziomie europejskim i międzynarodowym.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jagna S.
  • Jagna S.
  • 27.03.2012 20:38

Niestety rozprowadzanie środków farmaceutycznych na takich portalach to wciąż plaga,a ludzie kupują z bezmyślności i oszczędności...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto kupuje leki na eBayu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.