Włochy kontra Rumunia - znakomity mecz w "grupie śmierci"

W meczu drugiej rundy spotkań grupy C na stadionie Letzigrund w Zurichu, po znakomitym wyrównanym spotkaniu Włochy zremisowały z Rumunią 1:1. Wynik był otwarty niemal do końcowego gwizdka sędziego.

Bramkarz reprezentacji Włoch Gianluigi Buffon fetuje obronienie strzału z rzutu karnego wykonywanego przez Rumuna Adriana Mutu . / Fot. PAP/EPA/SRDJAN SUKIPierwsza część meczu rozpoczęła się od zmasowanych ataków drużyny mistrzów świata. Przez pierwszy kwadrans gra toczyła się niemal bez przerwy na połowie Rumunów. Po tym okresie gra się wyrównała, a Rumuni stworzyli sobie w ciągu czterech minut 3 doskonałe sytuacje bramkowe.

W 16 minucie, po prostopadłym podaniu, w sytuacji sam na sam z Buffonem znalazł się Adrian Mutu, jednak Buffon okazał się górą. Następnie doskonały strzał po ziemi z ok 30 metrów, z rzutu wolnego również sparował Buffon. W 20. minucie, po dobrym wstrzeleniu piłki w pole karne Italii futbolówka odbiła się od Panucciego po czym trafiła w słupek.

Bardzo dobrą sytuację w 27. minucie meczu zmarnował Luca Toni który uderzył tuż obok słupka po dośrodkowaniu Alessandro Del Piero. Kilka minut później odpowiedź Rata w postaci silnego strzału z dystansu. Ponownie zapachniało bramką na stadionie w Zurichu.

W końcówce pierwszej połowy meczu drużyna Roberto Donadoniego znów przycisnęła rywali. Najpierw po rzucie rożnym Bogdan Lobont cudem obronił uderzenie głową Toniego. W doliczonym czasie gry wydawało się, że Włosi się przełamali. Po krótko rozegranym rzucie rożnym i dośrodkowaniu w pole karne Rumunii, Toni trafił do siatki, jednak asystent arbitra zasygnalizował spalonego.

Decydująca dla spotkania była druga połowa meczu. W 55 minucie, po długim, krosowym podaniu przez pół boiska i fatalnym błędzie Zambrotty, do piłki doszedł Adrian Mutu. Uderzył mocno pod poprzeczkę dając Rumunom prowadzenie. Odpowiedź Italii była błyskawiczna. Precyzyjne dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał Christian Panucci który z 2 metrów wpakował piłkę do siatki i było 1:1.

Na kwadrans przed końcem swoje okazje zmarnowali ponownie Toni oraz wprowadzony Antonio Cassano. Największe emocje pojawiły się dopiero w końcówce. W 81. minucie, po dośrodkowaniu z lewej strony pola karnego Włochów, norweski sędzia wskazał na ‘’wapno’’. Gdy wydawało się, że sensacja wisi w powietrzu, Adrian Mutu wykonał karnego, a bohaterem włoskich kibiców stał się ponownie Gianluigi Buffon który nogami zdołał obronić uderzenie Rumuna.

Skazywana na pożarcie Rumunia znów udowodniła swój potencjał, ucierając nosa mistrzom świata. Tymczasem Włosi ze skromnym punktem na koncie w 3 meczu będą musieli zagrać ‘’o wszystko’’ z Francją.

Włochy - Rumunia 1:1 (0:0) Bramki: Christian Panucci (56) - Adrian Mutu (55) Sędzia: Tom Henning Ovrebo (Norwegia). Widzów 31 000
Żółte kartki: Andrea Pirlo, Daniele de Rossi - Adrian Mutu, Cristian Chivu, Dorin Goian.
Włochy: Gianluigi Buffon - Gianluca Zambrotta, Giorgio Chiellini, Christian Panucci, Fabio Grosso - Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Simone Perrotta (57- Antonio Cassano)- Mauro Camoranesi (85-Massimo Ambrosini), Alessandro Del Piero (77-Fabio Quagliarella), Luca Toni
Rumunia: Bogdan Lobont - Cosmin Contra, Dorin Goian, Gabriel Tamas, Razvan Rat - Cristian Chivu, Paul Codrea, Mirel Radoi (25-Nicolae Dica), Florentin Petre (60-Banel Nicolita) - Adrian Mutu (88-Razvan Cocis), Daniel Niculae.