Facebook Google+ Twitter

Włochy: L'Aquila wraca do życia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-08 19:37

Już ponad 50 godzin ratownicy we włoskim regionie Abruzja szukają zasypanych przez trzęsienie ziemi. Dotychczasowy bilans tragedii to 267 osób zabitych i 25 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową.

Kataklizm najbardziej dotknął miasto L'Aquila, gdzie wstrząsy zrujnowały stare miasto i wiele okolicznych domów.

Ale w dwa dni po katastrofie miasto powoli wraca do życia. Dzisiaj, po raz pierwszy od czasu trzęsienia ziemi w mieście otwarto kilka sklepów, kiosków z gazetami, stacji benzynowych, a nawet kafejek.

Jedna z kawiarni na przedmieściach L'Aquili otwarta została dzisiaj rano. Od razu ściągnęła tłum Włochów spragnionych tradycyjnego espresso, którego nie pito tutaj od niedzieli. Kawa podawana jest jeszcze w plastikowych kubkach, bo nie pracuje zmywarka. Właściciel kawiarni Giorgio przyznaje, że asortyment jest na razie ubogi. - Mam tylko gorącą i zimną kawę, mleko dla dzieci i wodę. To wszystko, co mogę zrobić dla tych ludzi - powiedział.

Przez ostatnie dwa dni, żeby napić się kawy, zrobić zakupy czy zatankować samochód, trzeba było wyjechać kilkanaście kilometrów za miasto L'Aquila. Dzisiaj otwarta kawiarnia to dla Włochów prawdziwy luksus i pierwsza oznaka normalności. Kolejki ustawiły się również do kilku otwartych kiosków z gazetami, dwóch stacji benzynowych, a nawet sklepu mięsnego.

W dalszym ciągu jednak w całej okolicy zamknięte są wszystkie szkoły, biura czy urzędy. Włoskie władze szacują, że mieszkańcy domów, które najmniej ucierpiały, będą mogli wrócić do siebie najwcześniej za dwa tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.