Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11310 miejsce

Włochy. Odkryto grobowiec etruskich władców sprzed 2600 lat

Sensacyjnego odkrycia dokonano we Włoszech. W mieście Tarquinia koło Rzymu znaleziono nietknięty grób etruskiego możnowładcy sprzed 2600 lat. Archeolodzy wierzą, że w rejonie mogą znajdować się także groby pierwszych Tarkwiniuszy.

Cmentarze etruskie z Tarquinii i Cerveteri / Fot. screen you tubeNietknięty, pochodzący sprzed około 2600 lat grobowiec etruskich książąt, znaleziono w mieście Tarquinia koło Rzymu, jednym z najważniejszych ośrodków kultury Etrusków. W udekorowanym freskami grobowcu z VII wieku przed naszą erą, znajdującym się na terenie starożytnej nekropolii, ekipa archeologów z Turynu znalazła liczne wazy i naczynia, m.in. do wina i perfum oraz szkatułkę z brązu, która nie została jeszcze otwarta, ale przypuszcza się, że zawiera prawdopodobnie klejnoty. Odkryty właśnie grób znajduje się bardzo blisko dużego Grobowca Królowej. Zdaniem archeologów wskazuje to na pochówek osoby z rodziny królewskiej.

Szkielet zmarłego spoczywał na kamiennym podeście. Badacze znaleźli także inne przedmioty ze złota, lancę oraz przedmioty kultowe i ceremonialne, wskazujące na to, że pochowany cieszył się sporym prestiżem. Przypuszcza się, że zmarły może być spokrewniony z królem Rzymu, Tarkwiniuszem Starym, który był Etruskiem o imieniu Lukamon. Pochodził właśnie z miasta Tarquinia i za panowania Ankusa Marcjusza (642-617 p.n.e) przybył do Rzymu. Został następcą króla i przyjął imię Lucius Tarquinius Priscus. Rządził w latach 617-578 p.n.e.

Tarquinia stanowiła jedno z centrów kultury etruskiej. Z ośrodkiem tym wiąże się między innymi ród Tarkwiniuszy, Cmentarze etruskie z Tarquinii i Cerveteri / Fot. screen you tube który dominował w Rzymie na przełomie VII i VI wieku p.n.e. W Tarquinii znajduje się słynny etruski cmentarz z grobami, których ściany pokryto w starożytności freskami. Jest on dostępny dla zwiedzających. Archeolodzy są przekonani, że w rejonie mogą znajdować się także groby pierwszych Tarkwiniuszy.

Znawcy kultury etruskiej są zgodni, że nietknięte grobowce z tego okresu to ogromna rzadkość, tym bardziej, że na terenie, na którym dokonano odkrycia, prowadzone są też nielegalne wykopaliska. Grupy przestępcze przeszukują miejsca starożytnych wykopalisk, zwłaszcza cmentarzyska, w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które trafiają potem na czarny rynek. Dlatego obecne odkrycie uważa się za bardzo rzadkie wydarzenie.

Prof. Alessandro Mandolesi, etruskolog z Uniwersytetu Turyńskiego powiedział: "Ostatni nietknięty grób odkryto 30 lat temu, ale on był zawalony. Ten jest nietknięty i może nas jeszcze pod wieloma względami zaskoczyć".

Cmentarze etruskie z Tarquinii i Cerveteri / Fot. screen you tube Grobowiec prezentował się bardzo obiecująco jeszcze przed jego otwarciem. U stóp kamiennej płyty, zasłaniającej otwór wejściowy, znaleziono wazy i wiele innych naczyń, wskazujących, że odbyły się tam rytuały ku czci pochowanej ważnej osoby. Wewnątrz grobowca, po lewej stronie, znajdował się szkielet mężczyzny, obok niego leżała włócznia, a na piersi znajdowały się brosze, wskazujące, że ciało okryte było płaszczem.

U stóp zmarłego postawiono wielką brązową wazę oraz naczynia z pożywieniem. Po prawej stronie grobowca naukowcy trafili na kamienne podwyższenie na którym mogły znajdować się szczątki innego spalonego ciała. W górnej części ścian, która została ozdobiona czerwonym pasem, znaleziono gwoździe i, co niezwykle zdumiało specjalistów, niewielką wazę, która wisi na swoim miejscu od 2600 lat. Na podłodze leżały przedmioty związane z pochówkiem, w tym korynckie wazy.

Cmentarze etruskie z Tarquinii i Cerveteri:Znaleziska zostaną poddane szczegółowym badaniom. Wśród nich natrafiono na resztki organiczne, przede wszystkim jedzenia, co pozwoli ustalić, co jadali etruscy książęta. Naukowcy mają nadzieję, że grobowiec rzuci więcej światła na kryjącą wiele tajemnic kulturę i historię Etrusków.

Etruskowie to lud wciąż do końca niepoznany, nie pozostawili po sobie historii pisanej. Wiadomo, że Etruskowie nie byli Indoeuropejczykami, nie wiadomo jednak skąd pochodzili. Na Półwyspie Apenińskim osiedlili się prawdopodobnie w XI wieku przed naszą erą i na najbliższe kilkaset lat zdominowali jego północną część.

Mieli olbrzymi wpływ na cywilizację rzymską, a sami pozostawali pod wpływem cywilizacji greckiej. Zajmowali się m.in. medycyną i astronomią, posługiwali kalendarzem i pismem. Etruskowie nie tworzyli jednego państwa, a związek miast, który największa potęgę osiągnął w latach 600-475 p.n.e. W tym czasie panowali nad Kampanią i północną częścią Półwyspu Apenińskiego. Stopniowo jednak ich władza słabła. W 474 roku przegrali bitwę pod Cumae i od tej pory wycofywali się pod naporem Celtów, Greków i Kartagińczyków. Kres niezależności Etrusków wyznaczyła bitwa nad Jeziorem Wadymońskim, gdzie w 283 roku zostali pokonani przez Rzymian. Od tej pory stali się ich sojusznikiem i w ciągu około 200 lat ulegli całkowitej romanizacji.

Źródło: Znaleziono grobowiec etruskich władców sprzed 2600 lat, Sensacja we Włoszech: nietknięty grób etruskiego księcia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Musieli być mądrzy skoro zajmowali się medycyną i astronomią, a posługiwali kalendarzem i pismem. Szkoda, że toczyli wyniszczające bitwy zamiast się jednoczyć, umacniać i wzbogacać wiedzę. Wojenne zapędy przetrwały do dziś i są nieodłącznym przymiotem ludzkości:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.