Facebook Google+ Twitter

Włochy. Polonia głosowała na włoskich polityków

Około 9 tysięcy Polaków zamieszkałych we Włoszech wzięło udział w tegorocznych wyborach do europarlamentu i samorządowych głosując na włoskich polityków. Tylko niewielka część Polonii oddała swoje głosy na polskich kandydatów.

 / Fot. ENRICO OLIVERIO/POOLW tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego włoska Polonia wybrała Platformę Obywatelską. Niestety na blisko sto tysięcy Polaków przebywających w Italii, zagłosować poszło(Onet - według depeszy PAP) około 500 osób. Najwięcej głosów zostało oddanych w Rzymie (400), Mediolanie (około 100) i Katanii (16).

W porównaniu do poprzednich wyborów do Sejmu i Senatu, kiedy tylko w Rzymie zagłosowało około 2400 Polaków, jest to słaby rezultat. Również wyniki głosowania były inne - wówczas wygrał PiS, a zwycięstwo tej partii w Wiecznym Mieście przypisano m.in. obecnemu na miejscu polskiemu klerowi, który przyjeżdżał na wybory autokarami.

Włoska Polonia natomiast aktywniej uczestniczyła we włoskich eurowyborach 2009. Na listy wyborcze zapisało się ponad sześć tysięcy osób, a na listy dotyczące wyborów samorządowych - około trzech tysięcy. Oznacza to, że Polacy zaczynają angażować się w życie polityczne Włoch i chcą mieć wpływ na lokalne sprawy.

Według ostatnich danych demograficznych, we Włoszech zameldowanych jest blisko cztery miliony obcokrajowców, z czego połowa jest pochodzenia europejskiego. Co oznacza przynajmniej dwa miliony głosów dla włoskich polityków. A jak się okazuje, według danych włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, tylko sto tysięcy obcokrajowców pochodzenia europejskiego wyraziło chęć zagłosowania na włoskich kandydatów. Ci ostatni z kolei absolutnie nie wzięli tego pod uwagę. Tylko kilku z nich przygotowało swoje programy wyborcze w obcych językach i zwracało się bezpośrednio do nowych wyborców.

Wielu obcokrajowców twierdzi, że zabrakło adekwatnej informacji, zwłaszcza ze strony mediów (tv, radio i dzienniki). Owszem temat imigracji był poruszany, jednak w zupełnie innym kontekście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.