Facebook Google+ Twitter

Włochy: Protest przeciwko sformułowaniu "polski obóz koncentracyjny"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-11 17:30

Polska ambasada w Rzymie wystosowała list protestacyjny do redakcji dziennika "La Repubblica", który we wtorek użył sformułowania "polski obóz koncentracyjny" w odniesieniu do hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz. Polscy dyplomaci oczekują sprostowania.

Określenie "polski obóz koncentracyjny" znalazło się w opublikowanej we wtorek informacji o wyjeździe kolejnej grupy włoskiej młodzieży szkolnej na teren Auschwitz w ramach inicjatywy pod hasłem Podróż Pamięci. Po tym, jak ponownie w ostatnich latach we włoskich mediach pojawiło się to sformułowanie, nasza ambasada wysłała kolejny list do kolejnej włoskiej redakcji, tym razem adresowany do redaktora naczelnego rzymskiej gazety Ezio Mauro. Przypomniano, że sformułowanie to jest fałszywe i całkowicie nie do przyjęcia.

Polska placówka napisała w nocie protestacyjnej, że stwierdzenia tego rodzaju mogą prowadzić do błędnych konkluzji ze strony osób nie znających przebiegu wydarzeń historycznych i są kompromitujące dla dziennika, który chce uchodzić za renomowany i miarodajny. Zażądano sprostowania na łamach gazety oraz zagwarantowania, że dziennikarze "La Repubblica" już nigdy nie użyją tego sformułowania.

Słów "polskie obozy koncentracyjne" użył dziś także belgijski dziennik "La Libre Belgique". Polski ambasador w Belgii Sławomir Czarlewski wysłał list do redakcji z prośbą o sprostowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.