Facebook Google+ Twitter

Włochy: Przekazanie kościoła Cerkwi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 19:49

W Bari na południu Włoch odbyła się uroczystość przekazania Patriarchatowi Moskiewskiemu kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, należącego przez ponad 70 lat do państwa włoskiego.

Biorący udział w ceremonii prezydent Dmitrij Miedwiediew wyraził nadzieję, że prawosławni i katolicy zechcą w roku 2017 obchodzić wspólnie stulecie kościoła.

W uroczystości obok prezydentów obu krajów, Giorgio Napolitano i Dmitrija Miedwiediewa wzięli udział przedstawiciele Benedykta XVI i Cyryla. Papież w swoim przesłaniu wyraził życzenie, aby - jak powiedział kiedyś Jan Paweł II - Bari pozostawało naturalnym pomostem na Wschód i wnosiło cenny wkład w marszu ku pełnej jedności chrześcijan.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi podziękował władzom Włoch i Rosji za zwrot prawosławnym kościoła w Bari, nazywając tę inicjatywę krokiem we właściwym kierunku. Przypomniał, że prawosławni szczególną czcią otaczają św. Mikołaja, którego relikwie znajdują się w tym mieście. Właśnie dla pielgrzymów z Rosji zbudowano w 1917 roku świątynię i hospicjum według projektu Aleksieja Szczusiewa, który jest również autorem mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym.

Z lotniska im. Karola Wojtyły w Bari prezydent Miedwiediew odleciał wieczorem do Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.