Facebook Google+ Twitter

Włochy: Przyznanie immunitetów niezgodne z ustawą zasadniczą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-07 21:37

Włoski Trybunał Konstytucyjny uznał, że przyznanie w ubiegłym roku przez parlament immunitetu czterem najważniejszym osobom w państwie: prezydentowi, premierowi i przewodniczącym obu izb parlamentu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Z immunitetu korzystał do tej pory Silvio Berlusconi, którego dwa procesy o korupcję zostały zawieszone.

Trybunał powołał się na dwa artykuły konstytucji Republiki Włoskiej: numer 3, który gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i artykuł 138, który przewiduje, że ustalenia prawne dotyczące najważniejszych urzędów w państwie muszą pociągać za sobą zmianę samej konstytucji. Innymi słowy, w przypadku immunitetu dla premiera zwykłe prawo nie wystarczy.

Obrońca Berlusconiego przed Trybunałem Konstytucyjnym mecenas Gaetano Pecorella uznał, że orzeczenie ma charakter polityczny, a nie prawny. A ponieważ w tej sytuacji mogą zostać wznowione dwa procesy szefa rządu, oskarżonego o korupcję, jego adwokat zapowiedział, że Berlusconi stanie przed sądem i będzie bronić swej niewinności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.