Facebook Google+ Twitter

Włochy. Specjalne klasy dla obcokrajowców

We włoskich szkołach powstaną specjalne klasy dla imigrantów. Oczywiście w oficjalnych wypowiedziach można wyczytać, że nie jest to działanie na szkodę imigracji ale wręcz przeciwnie – dla ułatwienia integracji...

Sala lekcyjna. / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU.Wniosek do Sejmu o utworzenie specjalnych klas dla cudzoziemców w publicznych szkołach złożyła Legia Północna. Przeszedł on pozytywnie przez Izbę Posłów (na „tak” zagłosowało 265 posłów przeciw 246). Podczas sejmowych obrad rozgorzały dyskusje, które z pewnością będą miały ciąg dalszy.

Według wnioskodawcy, przewodniczącego sejmowego ugrupowania Legii, Roberto Cota jest to niezbędne do trudnego procesu integracji obcokrajowców. Dzieci będą przechodzić wstępny test ze znajomości języka włoskiego i inne, które pomogą nauczycielom w ocenie przyszłego ucznia. Kto nie zaliczy pozytywnie testu zostanie umieszczony w „klasach integracyjnych”. Ponadto nie będzie można zapisywać dzieci po 31 grudnia każdego roku aby liczba przyjętych dzieci była proporcjonalna do pozostałych uczniów (lub jak kto woli - by mieć pod kontrolą liczbę przyjętych dzieci imigrantów).

Jak twierdzi Legia, osobny tok nauczania istnieje już w innych państwach Unii Europejskiej. Wprowadzenie tej procedury we włoskim szkolnictwie spowoduje, że obecność imigranckich dzieci nie będzie już powodowała opóźnień w realizacji programu szkolnego i działała na szkodę włoskich dzieci(!)...

Z danych włoskiego Ministerstwa Edukacji wynika, że ponad 46 proc. młodzieży musi uzupełnić matematyczne braki, 30 proc. ma zaległości z języka obcego, nie wspominając już o fizyce, chemii i biologii. Minister edukacji, Mariastella Gelmini już parę miesięcy temu ogłosiła „alarm dydaktyczny”.

Poseł Piero Fassino z Partii Demokratycznej twierdzi, że „oprócz politycznej jest to również kulturalna recesja. Nie tylko przyczynia się do powstania podstaw dyskryminacyjnych co jest najgorsze wśród tych najmłodszych, co jest podłe i nikczemne.”

Jeśli prawicowy rząd włoski troszczy się o optymalizację procesu integracyjnego najmłodszych obcokrajowców może byłoby lepiej zorganizować popołudniowe kursy językowe...?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.