Facebook Google+ Twitter

Włochy. Spłata długów kosztem życia i zdrowia obywateli

Fala samobójstw drobnych przedsiębiorców i ucieczka za granicę wraz z kapitałem tych większych. Cięcia w dziedzinie ochrony zdrowia i w siłach zbrojnych. Likwidację urzędniczych etatów dopiero się rozważa. Czy to droga do wyjścia z kryzysu?

Źle się powodzi pięknej Italii. Ponadpartyjny rząd fachowców z Mario Montim na czele nie cieszy się już w miarę powszechnym poparciem obywateli. Po ponad pół roku rządów tego akademika i eurokraty udało się osiągnąć tylko tyle, że włoskie plany zaciskania pasa budzą aprobatę w Berlinie i Frankfurcie nad Menem (siedziba Europejskiego Banku Centralnego), co oczywiście też nie jest bez znaczenia. Głównie ze względu na pomoc w dziedzinie tzw. refinansowania tzn. pokrywania bieżących zobowiązań płatniczych państwa. Zresztą nic dziwnego. Na wyjście z długów pan Monti ma podobną receptę jak pan Schäuble: o wiele większy wzrost podatków aniżeli ograniczenie wydatków.

Podatek od zysków przedsiębiorstw jest obecnie we Włoszech najwyższy w całej Europie i wynosi aż 69 proc. Jedyne porównanie dotyczy historii najnowszej, a mianowicie okresu anglosocu w W. Brytanii (1945-79), kiedy to trzeba było płacić do skarbu państwa nawet 80 proc. uzyskanych dochodów. Ponieważ jednak angielscy socjaliści nie wznieśli jakiegoś muru berlińskiego, przeto ludzie i kapitał głosowali przeciw nim nogami, wynosząc się masowo na stałe za granicę. Historia lubi się powtarzać tym, którzy jej nie znają lub nie wyciągają z niej właściwych wniosków.

"Taki ciężar opodatkowania jest absolutnie nie do wytrzymania i to z jego powodu nasze przedsiębiorstwa opuszczają kraj. Dzieje się tak nie dlatego, że nasi przedsiębiorcy są głupi albo niekompetentni. Trzeba zmniejszyć opodatkowanie naszych zakładów pracy, aby mogły odzyskać konkurencyjność" - powiedział szef rządu regionu Piemontu oraz działacz Ligi Północnej Roberto Cota w wywiadzie dla telewizji Euro News. Ratunek dla społeczeństwa i gospodarki Liga Północna widzi w decentralizacji państwa, przede wszystkim pod względem budżetowym - podaje www.euronews.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie "większość" tylko "krzykacze". Warto poczytać jak to rząd we Włoszech dużo bardziej niż nasz "się wyżywi"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam i życzę wielu odsłon. Ten tutaj to tylko taki mój balon próbny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.