Facebook Google+ Twitter

Włochy stoją nad przepaścią

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-06 14:04

Włochy stanęły nad przepaścią. Ten piękny, wspaniały, z długimi tradycjami kraj na Półwyspie Apenińskim, należący do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata, nagle wpadł w zawirowania finansowe, które będą wymagały...

Kryzys europejski z każdym dniem coraz bardziej jeży się i sroży. Ujawnia swoje straszliwe oczy, groźby i następstwa. Politycy wyłażą ze skóry, aby powstrzymać jego dalszy niebezpieczny marsz. Żartów już nie ma. Żarty się skończyły. Koniec działania rozpasanych szefów rządów kierujących polityką życia na kredyt. Coraz więcej państw zaczyna wchodzić w spiralę zadłużenia i upadku. Spośród 27 krajów wspólnoty unijnej, po Irlandii i Grecji, najbardziej zadłużone i zagrożone upadkiem są obecnie Włochy. Na skutek beznadziejnej sytuacji państwa, podał się do dymisji wielki zepsuty i śmieszny miłośnik bunga-bunga, premier Silvio Berlusconi.

Jego zacny następca - doświadczony polityk i ekonomista, profesor, komisarz Unii Europejskiej (1995–2004) i dożywotni senator Republiki Włoskiej, premier Mario Monti oświadczył dwa dni temu swoim obywatelom i unijnym politykom, że nowy rządowy program oszczędnościowy ma uratować i rozwinąć kraj, "pogrążony w bardzo ciężkim kryzysie". Przyjęty w ostatnią niedzielę antykryzysowy rządowy pakiet, określił 30-miliardowe oszczędności w euro, które muszą zaakceptować Włosi. Premier Mario Monti na początek rządzenia ogłosił, że zrezygnował ze swojej pensji, premiera i ministra finansów. Wezwał też wszystkich do oszczędzania, ratowania republiki i zaciskania pasa. Piąty z kolei podjęty w 2011 roku i pierwszy przygotowany przez rząd Mario Montiego, program działań antykryzysowych, ma doprowadzić do równowagi w finansach państwa w 2013 roku.

Po przyjęciu planu działań przez rząd, premier Monti podkreślił, że kryzys, w jakim znalazły się Włochy, jest bardzo ciężki i dlatego prosi rodaków o wyrzeczenia i zaciskanie pasa. W dramatycznym wystąpieniu zaakcentował, że kryzys światowy i włoski, "grozi zaprzepaszczeniem tego, co zbudowano w ciągu 60 lat wyrzeczeń, co najmniej czterech pokoleń Włochów". Zwrócił uwagę na powstałe w minionych dziesięcioleciach nierówności społeczne. Mówił, że trzeba ratować kraj i doprowadzić do rozwoju. Równocześnie poinformował, że rząd podjął działania, aby natychmiast obniżyć koszty polityki na wszystkich szczeblach. Zapowiedział podjęcie zdecydowanych kroków w walce z oszustwami podatkowymi.

Jednym z ważniejszych punktów, choć wszystkie są ważne, pakietu antykryzysowego będzie "gruntowna reforma systemu emerytalnego", w tym uproszczenie i ujednolicenie metody naliczania wieku emerytalnego oraz jego stopniowe podnoszenie w ciągu najbliższych 7 lat. Zarysy tej reformy przedstawiła minister pracy i polityki społecznej Elsa Fornero. Mówiła o konieczności wyrzeczeń i prosiła o wyrozumiałość. Z otwartą szczerością dodała: "Kosztowało to nas także z psychologicznego punktu widzenia". Po emocjonalnych słowach, załamujący się głos zamilkł, i na oczach kamer telewizyjnych, pani minister rozpłakała się.

W szeregu punktów pakietu antykryzysowego, widnieją takie kroki, które mają przynieść dodatkowe wymierne wpływy do budżetu. Są to m.in. przywrócenie gminnego podatku od pierwszego domu, wprowadzenie podatku od luksusu od najdroższych samochodów, od miejsca stacjonowania jachtu lub łodzi, od posiadanych samolotów. Wprowadzono też szereg nowych opłat od transakcji finansowych, podatek solidarnościowy od najwyższych emerytur. Do 1000 euro obniżony został pułap kwoty, powyżej której nie można płacić w gotówce. O 5 miliardów euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Nie wykluczono, że w razie większych potrzeb finansowych w drugiej połowie przyszłego roku o 2 procent wzrośnie podatek VAT (według Reuters).
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gea
  • gea
  • 12.12.2011 22:54

Nie prawda żyje im sie bardzo dobrze,sa wygodni i dalej kłanią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.