Facebook Google+ Twitter

Włochy: studenci zajęli Koloseum. Będą protestować nadal

Włoscy studenci zajęli Koloseum. W ten sposób chcą zaprezentować swoje niezadowolenie z proponowanej reformy szkolnictwa wyższego. - Studenci nie powinni się bać o efekt tej reformy. Ona jest w ich interesie - mówi dla Wiadmości24.pl Mariastella Gelmini, minister oświaty.

Włoscy studenci protestują przeciw reformie / Fot. Dawid SerafinProtesty włoskich studentów przybierają na sile. Od dwóch dni protestują oni w kilku włoskich miastach przeciwko reformie edukacji zaproponowanej przez rząd Berlusconiego. Studenci uważają, że działanie rządu spowoduje, że wielu z nich będzie musiało zrezygnować z dalszej edukacji. - Nie chcemy tej reformy chcemy aby pozostało tak jak jest. Nie chcemy aby ktoś nas wyrzucał z uniwersytetu - tłumaczy Sabrina Tomassini, studentka uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

W skrócie, włoska reforma oświaty zakłada bardzo duże cięcia w sektorze oświaty i szkolnictwa wyższego. Włoscy studenci, którzy od lat byli przyzwyczajeni do wielu ulg i specjalnego traktowanie z takim obrotem sprawy pogodzić się nie mogą. Zupełnie odmiennego zdania jest minister oświaty Mariastella Gelmini. - Studenci nie powinni się bać o efekt tej reformy. Ona jest w ich interesie. To nie jest reforma tak jak przedstawia ją opozycja i mówi, że wielu studentów z jej powodu będzie musiało opuścić mury uniwersytetu. Raz jeszcze podkreślam to jest reforma leżąca w interesie studentów - mówi w rozmowie telefonicznej pani minister.

 / Fot. .Studenci nie wierzą jednak w ani jedno słowo pani minister. Zajęli oni Koloseum w Rzymie. Wdarli się do środka, przeskakując przez elektroniczne bramki. Wcześniej próbowali sforsować wejście do Izby Deputowanych. Tam zostali powstrzymani przez policjantów.

Rzym to nie jedyne miejsce, w którym protestowano. Kilkoro studentów zajęło Krzywą Wierzę w Pizzie. W Bolonii (stolica regionu Emilia-Romania - przy.red) kilku studentów zostało rannych w starciu z policją. Podobnie jak we Florencji, gdzie do szpitala trafiło kilku demonstrantów.

Włoscy studenci protestują przeciw reformie / Fot. Dawid SerafinStudentów do protestów zachęca także włoska opozycja. Jej lider Pier Luigiego Bersaniego wdarł się na dach wydziału architektury Uniwersytetu La Sapienza, trzymając cygaro w ustach. W ten sposób wyraził swój sprzeciw przeciwko reformie oświaty. Ze szczytu dachu zachęcał studentów do dalszych protestów.

Studenci nie zamierzają zaprzestawać protestów. Zapowiadają jednak, że weekend będzie wolny od demonstracji. Jednak z sygnałów, które docierają do rzymskiej policji, weekend wcale nie musi być tak spokojny. Wiele organizacji studenckich nie zamierza respektować weekendowej przerwy i zapowiada wielką manifestację na sobotę.
Włoscy studenci protestują przeciw reformie / Fot. Dawid SerafinWłoscy studenci protestują przeciw reformie / Fot. Dawid SerafinWłoscy studenci protestują przeciw reformie / Fot. Dawid Serafin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Paweł Matyja
  • Paweł Matyja
  • 27.11.2010 20:36

"Kilkoro studentów zajęło Krzywą Wierzę w Pizzie."Dysleksia i massturbacione !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bravo ragazzi,sempre cosi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny news. Zasłużone 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.