Facebook Google+ Twitter

Włochy. Święto Świateł zamiast Bożego Narodzenia

Po fali wydarzeń związanych z walką z symbolami religijnymi we Włoszech, postanowiono pogodzić wyznawców różnych religii w północnowłoskiej Cremonie. Zdecydowano się znieść święto Bożego Narodzenia, zastępując je ceremonią Święta Świateł.

Pomysł powstania ceremonii Święta Świateł wynika z fali wydarzeń, jakie miały miejsce we Włoszech. Najpierw decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Finki mieszkającej we Włoszech, która domagała się zdjęcia krzyża ze ściany w klasie jej dziecka, później wydarzenia w Leonessie, gdzie dyrektorka szkoły zakazała używania symboli religijnych kojarzących się z narodzinami Chrystusa, doprowadziły jednego z nauczycieli szkoły podstawowej w Cremonie do decyzji o wprowadzeniu Święta Świateł. Przewodnią myślą nauczyciela było szanowanie uczuć religijnhych innych uczniów szkoły.

Rezygnacja z Bożego Narodzenia wywołała oburzenie wśród niektórych rodziców dzieci uczących się w szkole. Deputowana partii Lud Wolności Isabella Bertolini mówi o źle pojmowanej tolerancji wobec innych religii, która prowadzi do błędnych czynów w imię poszanowania uczuć religijnych innych ludzi. Bertolini podkreśla, że rezygnacja z Bożego Narodzenia prowadzi nie tylko do obalenia symboli religijnych, a przez to stworzenia neutralnej religijnie przestrzeni publicznej, ale również prowadzi do burzenia włoskiej kultury. Deputowana Bertolini domaga się interwencji ministra oświaty.

Fundacja, prowadzona przez przewodniczącego Izby Deputowanych Gianfranco Finiego doszła do wniosku podobnego do Bertolini. Rezygnacja z Bożego Narodzenia to nie przejaw "poprawności" lub tolerancji, ale zdecydowanie przejaw "idiotyzmu".

Decyzję szkoły w Cremonie pochwala z kolei i uważa za dobrą, młodzieżówka włoskiej partii komunistycznej. Jak podaje PAP, szkoła w Cremonie ma charakter wieloetniczny, gdyż uczęszczają do niej dzieci imigrantów z różnych krajów.

Źródło

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rezygnacja z Bożego Narodzenia to nie przejaw "poprawności" lub tolerancji, ale zdecydowanie przejaw "idiotyzmu" - dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.