Facebook Google+ Twitter

Włochy. Upał stresuje pszczoły i krowy

Nieustające od trzech miesięcy upały dają się we znaki pszczołom, które rzadziej latają i krowom, które dają mniej mleka – alarmuje włoski związek rolniczy Coldiretti. We włoskich oborach zainstalowano prysznice, wentylatory i klimatyzację.

 / Fot. PAP/Andrzej GrygielJuż w maju ogłaszano we Włoszech stan alarmowy spowodowany tropikalnymi upałami. Sytuacja utrzymuje się do dziś. W cieniu temperatury dochodzą do 35 ° C. Na Sycylii odnotowano nawet 43 stopni. Do tego dochodzi wysoki stopień wilgotności, przez co odczuwalna temperatura podnosi się przynajmniej o pięć stopni.

Dzisiaj włoski związek rolniczy Coldiretti ogłosił, że pszczoły są zestresowane. Nie latają, nie zapylają roślin, które z kolei są w szoku termicznym i wymagają ciągłego podlewania. W tym roku również winobranie rozpocznie się przynajmniej dziesięć dni wcześniej.

Upał odbija się też na produkcji mleka. Włoskie krowy jedzą mało, dużo piją i produkują aż 15 procent mniej niż zazwyczaj. Temperatura idealna dla tych zwierząt to od 22 do 24 stopni Celsjusza, dlatego też we włoskich oborach zainstalowano prysznice, wentylatory i klimatyzację.

Temperatura pozytywnie odbija się na owocach, w których zwiększa się koncentracja cukru niezbędna do zniesienia takich upałów.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jak kraj cywilizowany, to i dbałość o zwierzęta jest. A u nas niedawno poakzywali w TVN jak jeden facet "dbał" o konie.+

Komentarz został ukrytyrozwiń

No oczywiście, wszystko toczy się wokół pieniądza. Tylko czekać, aż ekolodzy rusza w bój o włoskie krówki...i pszczółki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2009 12:35

...jakby nie chodziło o straty finansowe, nikt by się nie przejął tym, że optymalna temp. dla nich to 22-24C.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiscie w takim upale wściec sie można. Chyba, że pierwej padnie się na udar. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biedne te krowy. Podziwiam też ludzi, którzy wytrzymują takie upały.
Problem jest poważny, jestem tylko ciekawa jak wygląda klimatyzacja w oborze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.