Facebook Google+ Twitter

Włochy: w pobliżu Lampedusy zatonęła łódź z imigrantami. Co najmniej 17 osób nie żyje

Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych katastrofy łodzi z nielegalnymi imigrantami wzrosła do 17. Włoskie media podają, że zaginionych może być od 150 do 200 osób.

 / Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMIJak donosi gazeta wyborcza.pl za PAP, nadal dokładnie nie wiadomo ile osób było na pokładzie łodzi, która w poniedziałek (12 maja) zatonęła w odległości 40 mil od wybrzeży Libii. Szacuje się, że na łodzi mogło przebywać nawet 400 osób.

W akcji poszukiwawczej uczestniczą jednostki marynarki wojennej i statki handlowe. Jak podaje Włoska Straż Przybrzeżna, uratowano 200 osób.

W 2013 roku rozpoczęła się wielka operacja Mare Nostrum, która prowadzona jest przez włoskie siły. Akcja ma na celu patrolowanie wód Morza Śródziemnego, przez które na włoskie wybrzeża przedostaje się wiele tysięcy imigrantów z wielu krajów Afryki, a także z Bliskiego Wschodu. Funkcjonariusze Straży Przybrzeżnej niosą pomoc rozbitkom i przewożą ich na ląd.

Premier Włoch, Matteo Renzi poinformował, że sprawa nielegalnej imigracji będzie głównym tematem poruszonym w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 lipca. Renzo oczekuje od Unii Europejskiej większego zaangażowania i pomocy w rozwiązaniu tego problemu.

Od wielu lat problem ten jest bardzo poważny. Afrykańczycy płacą tysiące dolarów za miejsce na łodziach (które bardzo często są niesprawne), by pokonać morzem około 300 km i dotrzeć do Malty lub włoskiej wyspy Lampedusa. Zazwyczaj, łodzie te są przepełnione, a ludzie w czasie takich podróży toną albo umierają z głodu lub pragnienia.

Zapewne jeszcze przez wiele miesięcy Włosi będą musieli być w gotowości, bowiem z danych MSZ wynika, że na wybrzeżach Afryki czeka kilkaset tysięcy osób gotowych wyruszyć do Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.