Facebook Google+ Twitter

Włochy: Warsztaty filmowe w willi reżysera Luchino Viscontiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-08 09:20

Willa wybitnego reżysera Luchino Viscontiego na włoskiej wyspie Ischia stanie się miejscem warsztatów młodych filmowców z mistrzami światowego kina. Pierwsze spotkanie, zanim willa zostanie wyremontowana odbędzie się prawdopodobnie w Polsce. Inicjatorami są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i organizacja skupiającej organizacje filmowe z 5 kontynentów - "World Cinema Alliance".

Idea "Światowej Akademii Filmowej" jest wzorowana na akademiach greckich filozofów, którzy spotykali się z uczniami w gajach oliwnych. "Dziś zapomina się, że film to sztuka, zbyt często traktuje się kino jako część przemysłu audiowizualnego. Niech więc powstanie na świecie miejsce, gdzie mistrzowie współczesnego kina będą przekazywać swoją wiedzę i doświadczenia młodym"- powiedział IAR, Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenie Filmowców i "World Cinema Alliance".

Mistrzami "Światowej Akademii Filmowej" będą Roman Polański i Allan Parker, zaproszenia zostaną też skierowane do takich twórców jak David Lynch, David Cronenberg, Martin Scorsese, Bernardo Bertolucci, Paolo i Vittorio Taviani, Costa Gavras, Jiri Mentzel i Andrzej Wajda.


Akt założycielski już podpisano, a zawarcie umowy z udziałem Akademii, lokalnych władz włoskich, a także ministrów kultury Polski i Włoch nastąpi we wrześniu, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.


Spotkania będą się odbywały w 20 - 30 osobowym gronie adeptów sztuki filmowej. Jacek Bromski wyjawił, że na pomysł Akademii wpadł widząc tłumy studentów podczas spotkania z Romanem Polańskim w Pekinie: "Takie nieformalne dyskusje, inne niż w typowych szkołach filmowych, dają "adrenalinę" młodym twórcom i mistrzom -
dodaje prezes "World Cinema Alliance".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.