Facebook Google+ Twitter

Włochy: "Wybudzono" ze śpiączki 21-letnią kobietę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-19 10:41

W Turynie lekarzom udało się "wybudzić" ze śpiączki 21-letnią kobietę, która zapadła w nią trzy lata temu po poważnym wypadku drogowym. Włoscy neurochirurdzy uważają, że zastosowana przez nich rewolucyjna metoda mogłaby przywrócić zdrowie wielu osobom znajdującym się w podobnym stanie.

Pomiędzy sklepieniem czaszki a oponami mózgowymi ekipa pod kierunkiem doktora Sergio Canavero umieściła dwie płytki podłączone do standardowego rozrusznika serca. Wytworzone pole elektromagnetyczne pobudziło pracę mózgu chorej. Odzyskała ona w niewielkim co prawda stopniu przytomność; jest w stanie na przykład gryźć i przełykać, a z pomocą innych utrzymać się na nogach.

Operację przeprowadzono latem zeszłego roku, a wiadomość o niej podano w momencie ukazania się szczegółowego opisu w fachowym czasopiśmie.

Na pytanie, czy metoda ta mogłaby pomóc Eluanie Englaro, kobiecie, która od blisko siedemnastu lat jest w stanie wegetatywnym, doktor Canavero odpowiedział, że teoretycznie tak, nie zna jednak dokładnie tego przypadku.

Po długich staraniach ojciec 37-letniej dziś Eluany uzyskał przed miesiącem zgodę sądu na zaprzestanie jej sztucznego odżywiania. Wykonaniu tego, co według obrońców życia jest faktycznym wyrokiem śmierci, sprzeciwił się dwa dni temu włoski minister zdrowia, wydając rozporządzenie, by w żadnej placówce nie odważono się pozbawić kogokolwiek pokarmu i wody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.