Facebook Google+ Twitter

Włocławek: Kujawskie zapusty

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-12 19:08

„Świat na opak. Ludowe zapusty wczoraj i dziś,” to tytuł cyklu imprez, które odbędą się w drugiej połowie lutego w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 / Fot. LogoPlacówka obchodzi właśnie stulecie istnienia, a „Włocławskie Zapusty” będą miały w tym roku swą dwudziestą edycję. W programie między innymi: konferencja naukowa, widowisko folklorystyczne, imprezy plenerowe i prezentacja filmów o zapustach we Włocławku.

19 lutego (czwartek) w Muzeum Etnograficznym we Włocławku o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja naukowa zatytułowana „Ludowe zapusty wczoraj i dziś na przykładzie wybranych regionów w Polsce”. Z prelekcjami wystąpią: Krystyna Pawłowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, dr Irena Kotowicz-Borowy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Małgorzata Jurecka z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Barbara Rosiek z Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz prof. Ewa Nowina-Sroczyńska, dr Tadeusz Baraniuk i dr Robert Dzięcielski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Oprócz referatów na konferencji będzie można obejrzeć prezentację multimedialną oraz film Magdaleny Lica-Kaczan o zapustach na Kujawach. Atrakcją będą również ludyczne animacje z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, na których będzie można podziwiać przegląd przebierańców zapustnych.

21 lutego (sobota) o godzinie godz. 16.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się widowisko folklorystyczne „Zabawa podkoziołkowa”. Będzie to inscenizacja kujawskich ostatków i zabawy kończącej tradycyjnie czas zabaw zapustnych. W przedstawieniu wystąpi zespół „Kruszynioki” z Kruszyna (gmina Bobrowo).

Dzień później (22 lutego) odbędzie się XX Korowód Grup Zapustnych ulicami Włocławka. Tradycyjny pochód ruszy o godz. 12.00 sprzed Muzeum Etnograficznego we Włocławku i przemaszeruje przez Bulwary Piłsudskiego, ulicę Maślaną, Stary Rynek, ulicę 3 Maja, Plac Wolności i ulicę Zduńską do Zielonego Rynku.

24 lutego (wtorek) o godz. 11.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku będzie można obejrzeć filmy dokumentujące kujawskie zapusty. Obrazy zostały zrealizowane przez pracowników Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w latach 90. ubiegłego wieku.

Pełny program „Włocławskich Zapustów" znajdą Państwo na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.