Facebook Google+ Twitter

Włocławski 100-latek zaprasza

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-05 18:21

14 marca 2009 roku rozpoczną się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, na które zaproszeni zostali także czytelnicy Wiadomości24.pl.

 / Fot. S.G.Początek o godz. 10.30. Wtedy to rozpocznie się uroczysta Msza święta w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Po niej (w godzinach 12-14) uroczystości jubileuszowe przeniosą się do gmachu głównego muzeum przy ul. Słowackiego 1a, gdzie przewidziano: powitanie gości, projekcję filmu niemego „Muzeum 1909-2009”, część oficjalną i otwarcie ekspozycji stałej „Galerii Portretu Polskiego”.

„Portret polski” należy do najbardziej prestiżowych kolekcji, którymi szczyci się włocławskie muzeum. Kolekcja gromadzona od 1945 r., obecnie liczy ponad 150 obrazów powstałych od XVII do drugiej połowy XX wieku. Większość to dzieła o wysokiej klasie artystycznej, autorstwa cenionych malarzy polskich. Sukcesywnie poszerzany zbiór, poprzez udział w wystawach i publikacje, staje się coraz bardziej znany i osiąga rangę ponadregionalną.

 / Fot. S.G.Ekspozycja stała „Galeria portretu polskiego” prezentuje dzieła autorstwa wybitnych malarzy polskich, a w przypadkach kilku najstarszych obrazów, także twórców anonimowych. Znalazły się na niej obrazy od początku XIX w. do połowy XX w. Pokazane w układzie chronologicznym, dają widzowi możliwość poznania przemian stylistycznych, jakim ulegało malarstwo portretowe, najogólniej rzecz ujmując — od klasycyzmu do koloryzmu.

 / Fot. S.G.Uzupełnieniem „Galerii portretu polskiego” jest ekspozycja wizerunków postaci historycznych prezentowana na korytarzu. Są na niej portrety królów, bohaterów narodowych powstałe od XVII po 2. połowę XX wieku — artystów anonimowych i malarzy pochodzących z pracowni wybitnych twórców — m.in. Van Dycka czy Marcelego Bacciarellego.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku należy do najstarszych w Polsce. Zostało ono utworzone przez Oddział Kujawski Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, na podstawie uchwały jego Zarządu z dnia 2 czerwca 1908 r. Uroczyste otwarcie Muzeum Kujawskiego (bo taką nazwę pierwotnie nosiło) nastąpiło w dniu 14 marca 1909 r. Pierwsza siedziba muzeum znajdowała się przy ul. Kaliskiej 1 (dziś ul. POW). Podstawą zbiorów stały się eksponaty Muzeum Szkolnego Macierzy Polskiej oraz oddana w depozyt kolekcja Towarzystwa Biblioteki i Czytelni Adama Mickiewicza we Włocławku.

Źródło: 100-lat Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.