Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13066 miejsce

Włodzimierz Terechowicz w Piwnicy pod Baranami

W malarstwie Włodzimierza Terechowicza świat zaczyna się od jabłka, a kończy na tęczy. Te dwa biblijne motywy biorą historię świata w nawias.

Malarstwo Włodzimierza Terechowicza / Fot. fot. M. PółtorakMalarstwo Terechowicza cechuje umiłowanie alegorii, ale nie jest to forma powielania schematu, lecz nakreślanie jej na nowo. Polega to na tym, że chociaż obrazy składają się ze znanych symboli, to zaskakuje nas powiązanie tych elementów w jednej kompozycji malarskiej. Artysta zgrabnie łączy cząstki kosmiczne z prostymi, codziennymi; co daje efekt niemalże biblijny, choć na pewno pozbawiony tonu mentorskiego. Włodzimierz Terechowicz nie narzuca swoich wizji, ale dyskretnie kieruje uwagę widza tak, by odkryć przed nim swoje zamierzenia. Wędrówka po obszarach wyobraźni malarza składa się z drobnych fragmentów, które jak w rebusie skojarzone ze sobą, odkrywają zawartą w nich treść.
Scalenie wszystkich elementów-kluczy daje efekt, który można zawrzeć miedzy słowami: mistyka-obserwacja-osobista refleksja.
Tym, co czaruje widza w pracach artysty jest wyraźna i klarowna kolorystyka oraz charakterystyczny, plakatowy styl. Malarstwo Włodzimierza Terechowicza / Fot. fot. M. PółtorakUlubionym motywem malarza jest kula. Jak sam mówi : jest to najdoskonalsza forma jaka znamy. Z kul zbudowany jest kosmos. Z kul w skali mikro jest zbudowany atom. My jesteśmy zbudowani z miliardów atomów. Kulistym kształtem cechuje się także jabłko, które jest motywem przewodnim wystawy.Malarstwo Włodzimierza Terechowicza / Fot. fot. M. Półtorak
Ważnym detalem ekspozycji jest także tęcza.Można zatem rzec, że u Terechowicza świat zaczyna się od jabłka, a kończy na tęczy.
Te dwa biblijne wątki biorą historię świata w nawias, gdzie klamrą początkową jest wina, a końcową nadzieja.
Wystawa potrwa do 31 maja.


Informacja na Piwnica pod Baranami

Impresja z wernisażu pod linkiem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.