Facebook Google+ Twitter

Włodzimierz Wysocki i kultura rosyjska na Bródnie

W ramach projektu "Bródno kocha kino", warszawskie kino Świt organizuje w grudniu 2011 r. dwie imprezy filmowo-muzyczne związane z kulturą rosyjską.

 / Fot. Ewa AbramczykNajpierw, 3 grudnia odbędzie się impreza poświęcona Włodzimierzowi Wysockiemu - „Włodzimierz Wysocki - od filmu do muzyki”, w czasie której widzowie będą mogli zobaczyć niedawno odnaleziony wywiad, jakiego rosyjski bard udzielił telewizji jugosłowiańskiej. Opowiada w nim o sobie i swej twórczości, a także wykonuje kilka swoich utworów. Następnie pokazany zostanie film wybitnej rosyjskiej reżyserki Kiry Muratowej "Krótkie spotkania", w którym Wysocki zagrał główną rolę. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert pieśni Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu jego znakomitego interpretatora Leonida Volodko.

 / Fot. Materiały własneVolodko - pieśniarz, poeta, dramaturg, autor melodii i tekstów, tłumacz języka francuskiego i angielskiego, od kilku lat mieszka w Polsce. Obdarzony jest niezwykłym głosem i charyzmatyczną osobowością, ma wiele pasji twórczych, a wśród nich na pierwszym planie znajduje się fascynacja mitem Włodzimierza Wysockiego. Napisał już wiele utworów inspirowanych jego twórczością i wykonuje je z dużym powodzeniem na swoich koncertach.

Z kolei w dniach 9-12 grudnia, w ramach działającej przy kinie Świt "Małej Akademii Filmu Rosyjskiego" zorganizowany zostanie Przegląd Rosyjskiego Kina Niemego, w czasie którego zobaczyć będzie można osiem rosyjskich filmów przedwojennych, z których znaczna część bardzo rzadko gości na dużym ekranie.

 / Fot. Materiały własneSzczególnym wydarzeniem będzie pokaz rosyjskiego filmu science-fiction, czyli „Aelity” Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo w wykonaniu warszawskiego muzyka Marcina Pukaluka. Oprócz filmu Protazanowa, na przeglądzie zobaczymy filmy praktycznie wszystkich największych twórców rosyjskiego kina niemego, a więc Eisensteina, Dowżenki, Wiertowa, Kuleszowa. Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie film „Siergiej Eisenstein. Autobiografia“, będący luźną adaptacją autobiografii Siergieja Eisensteina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.