Facebook Google+ Twitter

Włodzimierz Wysocki na rockowo we Wrocławiu

1 marca 2009 w Centrum Kultury Wrocław-Zachód wystąpi unikalny muzyczny Projekt Volodia. Będzie to kolejny z cyklu koncertów promujących twórczość słynnego rosyjskiego poety, aktora i barda Włodzimierza Wysockiego.

Projekt Volodia / Fot. Projekt VolodiaProjekt Volodia powstał dzięki Januszowi Kasprowiczowi, basiście wrocławskiej formacji bardzo postpunkowej - Przyjaciele Stefana. Kasprowicz od wielu lat zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego (1938-1980), postanowił ją przypomnieć polskiej publiczności w nowej, bardziej rockowej aranżacji.
W skład jego projektu weszli muzycy z różnych wrocławskich zespołów (Rokitowski, Malko, Gawron, Bińczak). W ten oto sposób powstała oryginalna mieszanka odrobiny gitarowego hałasu, nostalicznego brzmienia lwowskiego banjo i szczypty flamenco. Z małą domieszką Toma Waitsa, w postaci lekko zachrypniętego głosu Kasprowicza.

Podczas koncertu widzowie mogą się spodziewać wciągających opowieści Kasprowicza na temat życia Wysockiego. Nie zabraknie multimedialnych pokazów złożnych z archiwalnych materiałów filmowych. Stronę wizualną występu dodatkowo ubarwia odpowiedni wystrój sceny i stroje "z epoki" u muzyków. Obowiązkowym elementem podczas scenicznego wykonania "Kołysanki pijackiej" jest stolik z mocniejszym napojem dla wybranego z publiczności ochotnika - "przyjaciela od szklanki".

Oczywiście wizualne szaleństwa są tylko dodatkiem, bo najważniejsze są pieśni barda. Piękne ballady - jak choćby nostalgiczna "Pieśń o przyjacielu" czy przejmujący "Magadan". Znajdzie się też miejsce dla nieco dynamiczniejszych brzmień ("Cyganskaja", "Satyra na kiepski kryminał"), przy których będzie można się poruszać, a nawet pośpiewać. Zwłaszcza po kieliszku "Stolicznej" przy stoliku.

Osoby - zwłaszcza te młode - którym być może postać Wysockiego i jego poezja jest zupełnie obca, zapraszam do odwiedzenia serwisu http://www.wysotsky.com lub na strony Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Włodzimierz_Wysocki. Tu znajdziecie dużo informacji na temat artysty. W dużym uproszczeniu można by nazwać Wysockiego takim rosyjskim Leonardem Cohenem. Ale oczywiście fenomen Wysockiego trudno ująć w tak prostej definicji.

Projekt Volodia występował m.in. na scenie Empiku oraz w ramach Festiwalu Podwodnego 2008 w Browarze Mieszczańskim. Kilka razy zaprezentował się wymagającej publiczności w Łykendowym Wrocławskim Salonie Jacka Kaczmarskiego oraz został entuzjastycznie przyjęty podczas ubiegłorocznego występu w Teatrze Capitol.

Więcej informacji o koncercie Projekt Volodia - "Piosenki Włodzimierza Wysockiego" znajduje się na stronie internetowej Centrum Kultury Wrocław-Zachód: www.ckwz.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.