Facebook Google+ Twitter

Włoscy praktykanci na Podlasiu

Przez miesiąc poznawali tajniki pracy w białostockich firmach. Włoscy uczniowie przyjechali do Białegostoku w ramach programu Erasmus +. To pierwsze takie staże na Podlasiu.

 / Fot. Ideal Group / Fot. Ideal GroupIch celem jest wymiana doświadczeń zawodowych, poznanie środowiska pracy innych krajów europejskich, a także doskonalenie umiejętności językowych uczniów. Przez cztery tygodnie 12 włoskich uczniów szkół zawodowych z Wenecji i Trevizo poznawało realia pracy w tutejszych firmach. Alessandro Suriano i Riccardo Spader trafili do białostockiej firmy Ideal Group, operatora automatów sprzedażowych, wykorzystującej w swojej działalności innowacyjne technologie.
- Na początku trochę się obawialiśmy, ponieważ uczymy się w szkole o profilu elektrotechnicznym i praca w firmie, obsługującej automaty do kawy wydawała się nam trochę dziwna – opowiadają stażyści. – Ale kiedy zaczęliśmy pracę, wszystkie wątpliwości i obawy zniknęły. Spotkaliśmy tu wspaniałych ludzi, którzy z wielką cierpliwością tłumaczyli nam i uczyli, jak to wszystko działa. Mówiąc krótko – to było niesamowite!
W Ideal Group włoscy uczniowie poznawali tajniki tego typu firmy, poczynając od najprostszych czynności, takich jak uzupełnianie automatu do kawy, jego konserwację, po bardziej skomplikowane – np. spakowanie przesyłki do klienta. Największym wyzwaniem jednak była praca w magazynie. Włosi opracowali jego mapę, przeprowadzając klasyfikację towarów metodą ABC i według zasad Pareto, w które wcześniej zostali wdrożeni.
- Nasz szef logistyki ocenił ich pracę bardzo wysoko, był wręcz zachwycony – opowiada Paweł Makowiecki, dyrektor rozwoju Ideal Group. – To, co-myśleliśmy-że zajmie im dni, wręcz tygodnie, oni robili w godziny. Byli bardzo proaktywni w rozwiązywaniu problemów i jesteśmy takimi młodymi stażystami zachwyceni. Z pewnością będziemy kontynuować takie wymiany.
Również stażyści nie kryją zadowolenia ze współpracy z białostocką firmą.
- Zależało nam, by nabrać pewności siebie w pracy, a wiedzieliśmy, że nie będzie to proste ze względu na inny język i kulturę, w której przyjdzie nam funkcjonować – mówią Alessandro i Riccardo. – Teraz, po praktyce, możemy powiedzieć, że ten cel udało się osiągnąć. A wszystko to dzięki uwadze i dużej ilości czasu, jakich nam w Ideal Group poświecono, za co bardzo dziękujemy.

Udział w programie Erasmus + bardzo dobrze wpisuje się w strategię rozwojową białostockiej spółki.
- Dla nas i całej branży vendingowej Włochy to bardzo istotny rynek – mówi Andrzej Nartowicz z zarządu Ideal Group. - Podobnie jak dla konsumentów kawy, bo Polacy lubią pić kawę właśnie po włosku. A branża vendingowa we Włoszech jest jedną z najsilniejszych na świecie, a już na pewno w Europie. Dlatego docelowo jesteśmy bardzo zainteresowani wysyłaniem swoich stażystów i pracowników do Włoch w ramach programu Erasmus+.

Przez ostatni tydzień goście z Włoch zwiedzali Białystok i Podlasie.
- Musimy zauważyć, że Białystok jest naprawdę czystym miastem, w którym łatwo żyć – opowiadają. – Transport publiczny jest dobrze zorganizowany, a autobusy punktualne. Świetnym pomysłem jest system wypożyczania rowerów miejskich - prosty w użyciu i pozwalający mieszkańcom cieszyć się pięknem otoczenia.
Włosi podkreślają też przyjazność ludzi, z którą spotkali się w Białymstoku.
- Kiedy zaczynaliśmy ten projekt obawialiśmy się problemów językowych, czy kulturowych – wspominają stażyści. – Nic podobnego. A to dlatego, że Polacy to wyjątkowo życzliwy naród, otwarty i bardzo pomocny.

Program staży zorganizowała firma Perfect Project Sp. z o.o. oraz Fundacja Regionalne Centrum Kompetencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.