Facebook Google+ Twitter

Włosi i Hiszpanie otrzymają unijną pomoc

Pierwszy dzień spotkania unijnych przywódców w Brukseli zakończył się nad ranem. Najbardziej zadowoleni mogą być premierzy Włoch i Hiszpanii, którzy wymusili unijną pomoc. Porozumiano się również w sprawie wspólnego nadzoru nad bankami i uzgodniono mobilizację 120 mld euro na inwestycje.

Włosi i Hiszpanie otrzymają unijną pomoc / Fot. Alina Zienowicz/Creative Commons 3.0Przywódcy eurolandu do rana debatowali o ratowaniu Włoch i Hiszpanii. Ci szantażowali pozostałą piętnastkę, blokując przyjęcie "Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia". W końcu osiągnięto porozumienie, i Włochy oraz Hiszpania otrzymają pomoc z funduszy ratunkowych EFSF i ESM - informuje gazeta.pl.

Szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy poinformował, że przywódcy eurolandu porozumieli się, co do wprowadzenia wspólnego nadzoru nad bankami. Strukturę i zasady działania nadzoru ma opracować Europejski Bank Centralny. Będzie to pierwszy krok ku utworzeniu europejskiej unii bankowej. Uzgodniono też zacieśnienie współpracy w ramach unii monetarnej, którego szczegóły przedstawi van Rompuy w październiku. Nie wiadomo w dalszym ciągu, czy Niemcy zgodzą się na euroobligacje - informuje rmf24.pl.

Ponadto uzgodniono mobilizację 120 mld euro na inwestycje prorozwojowe. Środki mają pochodzić z niewykorzystanych funduszy UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Szefem eurogrupy nadal pozostanie premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Kolejny dzień obrad przewidziano na 29 czerwca. Weźmie w nim udział premier Tusk, który nie uczestniczył w nocnych obradach przywódców siedemnastki.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

To już wiemy o co były te mecze!

Komentarz został ukrytyrozwiń
No Nie.
 • No Nie.
 • 29.06.2012 20:35

Takie są efekty bezmyślnych rządów , i Zapatero i Berlusconi ponoszą za to winę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
do frajerów
 • do frajerów
 • 29.06.2012 20:24

DOSKONAŁA WIADOMOŚĆ NA TEMAT NIEZWYKŁEJ POPULARNOŚCI POSŁA PALIKOTA na: wpolityce.pl PS. Jeśli nie chcesz samobójstw w Polsce -- kupuj Nasz Dziennik i walcz o TV Trwam na multipleksie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
do frajerów
 • do frajerów
 • 29.06.2012 20:23

PO obiecało nam 300 miliardów!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bracia Rojek
 • Bracia Rojek
 • 29.06.2012 16:47

Panu premierowi nie przeszkadza że możni tego świata mają go głęboko w d.... Pan premier jest dumny z tego że, bezinteresownie pomaga bogatszym od nas. Ale jaki my z tego mamy pożytek??

Komentarz został ukrytyrozwiń
kretyn
 • kretyn
 • 29.06.2012 16:44

trzeba bylo sie przebic do finalu euro a pomoc dla kraju by sie znalazla jakem kretyn

Komentarz został ukrytyrozwiń
Troll
 • Troll
 • 29.06.2012 16:15

@ Panie Woliński ...czy pan dobrze przeczytał art ? Proponuję jeszcze raz bo pisz pan nie na temat .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Pan premier nie został zaproszony na lunch, będący najważniejszą wg komentatorów częścią spotkania. W.Cz. Panu Premierowi wystarczy, że zadeklaruje pomoc biednym: Grecji, Hiszpanii, Włochom od Zielonej Wyspy (proszę nie mylić z Irlandią;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.