Facebook Google+ Twitter

Włosi nagrodzili wielkimi brawami “Sztuczki” Jakimowskiego

Wczoraj, w rzymskim kinie Nuovo Ciemna Aquila, rozpoczął się dwudniowy przegląd kina polskiego w ramach Festiwalu Kultury Polskiej. Po spotkaniu z Ewą Woydyłło-Osiatyńską, Włosi mieli okazję zobaczyć „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. Dzisiaj natomiast wyświetlone zostaną filmy Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” oraz „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

Na projekcję „Sztuczek” Jakimowskiego, mimo deszczowej pogody, przybyło wielu Włochów. Film zainaugurował dwudniowy przegląd polskich filmów, który opatrzono hasłem „Nowy bohater kina polskiego”. Pomysłodawczynią i współorganizatorką przeglądu jest znana psycholożka Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz pisarz Wiktor Osiatyński.

- Bardzo dziękuję za możliwość spotkania z Państwem i powiedzenia kilku słów na temat nowego bohatera kina polskiego, którego w trzech wcieleniach będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć w prezentowanych filmach – tymi słowami przywitała publiczność Ewa Woydyłło.

Następnie zwróciła uwagę na fakt metamorfozy, jaką przeszedł w ostatnich latach bohater polskich kina. Jak zauważyła Woydyłło dotąd, jak chociażby u Kieślowkiego, Wajdy czy Zanussiego bohater był postacią tragiczną, niejednokrotnie użalającą się nad sobą, mającą poczucie bycia ofiarą okrutnego losu.
- Nowy bohater kina polskiego przełamuje ten stereotyp, gdyż zrywa z tym „typowym” podchodzeniem do rzeczywistości, z odwagą i optymizmem stawia czoło przeciwnościom losu – mówiła.
 / Fot. Materiały dystrybutora
- Trzy filmy, które Państwu zaprezentujemy, to za mało, aby metamorfozę filmowych bohaterów poczytać za przejaw jakieś ogromnej rewolucji społecznej przewalającej się prze Polskę. Myślę jednak, że artyści są swego rodzaju sejsmografem wyczuwającym pojawiające się dopiero zapowiedzi wielkich przełomów - powiedziała psycholożka. - Również w przypadku trzech prezentowanych filmów mamy przykład takiego wybiegania naprzód. Spojrzenie artystów często jest ostrzejsze i bardziej wnikliwe, uchwycą tę prawdę, która dopiero nadejdzie. Dzięki tym trzem filmom macie Państwo okazje zobaczyć zapowiedź pewnych przeobrażeń jakie zachodzą w mentalności ludzi żyjących wprawdzie geograficznie daleko, ale chyba blisko duchowo, bo Polaków i Włochów łączy szereg podobieństw - dodała.

Po krótkim wprowadzeniu Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej i słowie wstępnym organizatora Festiwalu Kultury Polskiej, Jarosława Mikołajewskiego, odbyła się projekcja „Sztuczek” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Włoska publiczność nagrodziła film ogromnymi brawami.

Dzisiaj o godzi.18 w Nuovo Cinema Aquila w Rzymie odbędzie się spotkanie z Wiktorem Osiatyńskim, a następnie wyświetlony zostanie film Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” oraz „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

„Corso Polonia”, czyli Festiwalu Kultury Polskiej w Rzymie potrwa jeszcze przez miesiąc. Pełen program znajduje się na stronie internetowej organizatorów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.09.2008 01:07

Nie uważam "Sztuczek" za wielkie kino polskie. Istnieje cała masa bardziej wartościowych filmów. Nie rozumiem, na czym polega wspaniałość tego filmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super... wzruszyłam się... do tego z roku na rok coraz ciekawszy program -CORSO POLONIA- Grazie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie im się spodobało bo był akceny włoskiego biznesmena.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie podobaly sie i "Sztuczki"i pomysl Osiatynskich na caly przeglad... Wielu Wlochow, z ktorymi rozmawialam po projekcji powiedzialo, ze jest to jeden z najciekawszych flimow jakie widzieli w ciagu ostatnich lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Sztuczki" są świetne. I w ogóle polskie kino. Oczywiście nie w wydaniu tvnowskim ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam ten film... byłem nawet na tym w kinie.Pieniądze wywalone w bloto. Co oni widzieli w tym filmie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.