Facebook Google+ Twitter

Włosi nie chcą ukrzyżowanej żaby

Kontrowersyjne wyobrażenia krzyża zawsze wywołują poruszenie wśród przywódców religijnych. Wzburzenie ukrzyżowaną żaba, trzymająca kufel piwa oraz jajko, sięgnęło zenitu.

 / Fot. screen ze strony Yahoo.comPapież Benedykt XVI uznał, że jest bluźniercza i chce jej usunięcia z wystawy w muzeum znajdującym się w Bolano, na północy Włoch. - Rzeźba godzi w uczucia wielu osób, które w krzyżu widzą symbol miłości Boga do człowieka - powiedział papież. Warto zauważyć, że region został odwiedzony przez Ojca Swiętego podczas tegorocznych wakacji.

Miejscowy biskup, Wilhelm Egger, przyznał, że rozmawiał na ten temat z papieżem Benedyktem XVI. Poprosił on władze muzeum, by przeniosły kontrowersyjne dzieło na inne, mniej odwiedzane miejsce. Ostatecznie gad na krzyżu został ulokowany na trzecim piętrze galerii.

Rzeźbę pokazano w galeriach sztuki Tate Modern w Londynie i na Biennale w Wenecji, a niebawem ma się pojawić w Nowym Jorku i Los Angeles. Zawsze wywoływała wśród wiernych gniew i zażenowanie. Jednak głęboko katolicki region wokół Bolano jest niewzruszony, a media poświęcają sprawie coraz więcej miejsca. Cała awantura trafiła na większość czołówek włoskich gazet. Pomimo tego, nieprzejednani włodarze muzeum przeciwstawiają się Watykanowi decydując o pozostawieniu żaby na wystawie.

Franz Pahl, który pełni zaszczytną rolę szefa regionalnej rady samorządowej, dobrowolnie poddał się głodówce w proteście przeciw eksponowaniu rzeźby w muzeum. - To publiczne świętokradztwo niezależnie od dobrych czy złych intencji autora - uważa Pahl. Ponad 10 procent mieszkańców miasta opowiedziało się za bezwzględnym usunięciem ekspozycji.

Kurator muzeum w Bolano, Antonio Lampis, powiedział, że ukrzyżowana żaba stała się jakby autoportretem samego artysty, który zapragnął ukazać swoje rozterki egzystencjalne.

Rzeźba jest autorstwa zmarłego w 1997r. niemieckiego artysty Martina Kippenbergera. Sam artysta określił ją jako dzieło ilustrujące ludzki niepokój.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Uważam, że wszystko to, co dotyczy wiary, każdy powinien oceniać sam. Mimo wszystko "+" za ciekawy temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę ,że kiedy przestaniemy komentować takie ,czy inne twory ludzkiej wyobrażni, to dopiero wtedy staniemy się wolni ... bo właśnie znany fizyk E Vigner powiedział ; " Jedyną rzeczywistością jest zawartość ludzkiej świadomości" Cały człowiek jest częścią Boga, więc jego niezbadana głębia psychiki TEŻ ! Myślę że warto dać na luz i zastanowić się co chciał przekazać człowiek , który stworzył to coś. Był taki jeden co modlił się żeby to co w środku , żyło w zgodzie z tym co z wierzchu. Kto wie , co w nas siedzi? Jeśli uznajemy Boga, to On Wie !, zaufajmy temu i pozwólmy sobie na różne fantazje, łącznie z chorobą psychiczną, bo kto tak naprawdę ,kto wie czy to jest choroba ?"Blaszany bębenek" Czy musimy wszystko komentować natychmiast ? Może warto dać sobie szansę na głębsze refleksje i zapytać siebie , kim jestem w kontekście tego , co odczuwam w związku z tym dziełem innego człowieka ? A może warto ,zamiast zapytać ,dla czego ktoś stworzył to dzieło? Zapytać po co on to zrobił? W poemacie Muchy Sartre Zeus zapytał: "A kto cie stworzył ty larwo? Orestes odpowiedział: Ty ale nie trzeba było stwarzać mię WOLNYM" Bosman

Komentarz został ukrytyrozwiń

No! I tu jest pies pogrzebany! A raczej żaba z majaków i zwidów.
Jeżeli to stalo sie dziełem sztuki - to o wiele bardziej zasługuja na upublicznienie rysunki i malunki schozofrenikow z zamkniętych oddzialów psychiatrycznych. Są o wiele ciekawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2008 09:22

Warto moze dodac, ze Kippenberger zmarl w wieku 44 lat w wyniku naduzywania alkoholu, czyli, po prostu, zapil sie na smierc. Alkohol oraz narkotyki, od ktorych rowniez nie stronil, w polaczeniu z chora wyobraznia moga doprowadzic do powstania podobnych "dziel sztuki"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie krzyz jest symbolem nieszczęścia i tragedii ludzkiej, a ta żaba to symbol niezdrowych fascynacji torturami i chorej wyobraźni. Przeciez tak samo mozna "ukrzyzowac" kota, psa, świnię i każde inne zwierzę.
Równiez - genitalia czyli symbol męskości. W sumie - dość obrzydliwa sprawa i tylko siła przekonywania lansujących takie "dzieła" czyni z takich wytworów sztukę, lub kicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2008 20:42

Wystawa wzbudza tyle emocji, bo rani uczucia religijne. W pierwszej kolejności krzyż jest kojarzony z Bogiem, ale jest to tylko - że tak to nazwę - samozwańcze skojarzenie. W encyklopedii takie rozumienie wymieniane jest dopiero jako trzecie z kolei: "pierwotnie narzędzie kaźni; ukrzyżowanie stosowano w starożytności jako rodzaj hańbiącej kary śmierci, wg rzymskiego prawa karnego przewidziany dla niewolników i pospolitych przestępców; od ukrzyżowania Jezusa Chrystusa chrześc. znak wiary w Boga, symbol odkupienia (miłości przezwyciężającej śmierć) i zbawienia ludzkości (nadziei na życie wieczne)"; motyw ornamentalny i znak symbol.;

Poza tym - dobry pomysł na rozgłos. Marilyn Manson wie coś o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.