Włosi ograli Francuzów 2:0 i awansowali do ćwierćfinału

Na Letzigrund Stadion w Zurychu ekipa Roberto Donadoniego pokonała reprezentację "Trójkolorowych" 2:0. Bramkę dla "Azzurri" zdobył Andrea Pirlo z "jedenastki" oraz Daniele de Rossi z rzutu wolnego.

W 4. minucie spotkania Sidney Govou okiwał dwóch graczy włoskich i wchodził z lewej strony w pole karne. Na posterunku był Daniele De Rossi i spokojnie interweniował pod swoją bramką. Chwilę później Luca Toni przed polem karnym wygrał pojedynek z obrońcą rywali i wyszedł sam na sam z Gregory'm Coupet. Niestety, napastnik zamiast podejść bliżej zdecydował się na niecelny strzał z dalszej odległości. W 8. minucie spotkania Franck Ribery zderzył się z Gianluca Zambrottą i doznał kontuzji ścięgna achillesa; został zmieniony przez Samira Nasriego. W 18. min. Patrice Evra sfaulował Antonio Cassano. Sędzia podyktował rzut wolny i pokazał obrońcy żółtą kartkę. Do piłki podszedł Andrea Pirlo, który dośrodkował w pole karne. Najwyżej wyskoczył Luca Toni, lecz sprytniejszy okazał się bramkarz rywali.

W 24. minucie Pirlo zagrywał z głębi pola do Luci Toniego. Ten świetnie opanował piłkę, jednak zamiast strzelić bramkę został sfaulowany przez
Erica Abidala. Arbiter pokazał graczowi FC Barcelony czerwoną kartkę i podyktował rzut karny. Bramkę na 1:0 strzelił Adrea Pirlo. Trzy minuty później Fabio Grosso podawał w pole karne do Simone Perrotty, który zamiast strzelić wystawił piłkę Daniele de Rossiemu. Defensywny pomocnik huknął z całej siły, jednak futbolówka przeleciała nad poprzeczka bramki Francuzów. W 34. minucie spotkania Thierry Henry dostał podanie od
Jeremy'iego Toulalana. Napastnik wszedł z piłką w pole karne, jednak jego strzał był niecelny. W 43. minucie Daniele de Rossi szarżował przed polem karnym rywali, ale został sfaulowany. Do rzutu wolnego podszedł Fabio Grosso. Piłka po uderzeniu obrońcy musnęła rękę bramkarza i wylądowała na lewym słupku.

Do końca pierwszej połowy wynik się nie zmienił i na pewno w lepszych humorach do szatni schodzili Włosi.

W 50. minucie spotkania Jeremy Toulalan dośrodkowywał z prawej strony boiska. Piłka minęła Thierry'ego Henry i wpadła pod nogi Karima Benzemy. Napastnik Olympique Lyon uderzył zbyt mocno, a piłka poleciała wysoko nad bramką Buffona. Chwilę później Francois Clerc podawał do Thierry'iego Henry, który - z kolei - strzelił zbyt słabo i bramkarz Włoch spokojnie złapał piłkę. Jedenaście minut później Daniele de Rossi uderzał z rzutu wolnego. Piłka po drodze musnęła nogę jednego z piłkarzy stojących w murze (Thierry'ego Henry) i wpadła do siatki.
Andrea Pirlo (L) celebrates his 1 lead with Simone Perrotta (R) / Fot. PAP/EPA URS FLUEELER
W 71. minucie spotkania Fabio Grosso dalekim podaniem uruchomił Lucę Toniego, lecz snajper Bayernu Monachium po raz kolejny był wolniejszy od jednego z obrońców. Trzy minuty później Patrice Evra podawał do Karima Benzemy, który próbował z 17 metra pokonać bramkarza przeciwników. Gianuluigi Buffon pięknie obronił precyzyjny strzał młodego napastnika i uchronił zespół przed utratą bramki. W 82. minucie spotkania Antonio Cassano podawał do Luci Toniego. Napastnikowi udało się uderzyć piłkę, jednak sędzia dopatrzył się faulu. W doliczonym czasie gry Daniele de Rossi podawał do Luci Toniego, jednak ten znowu okazał się nieprecyzyjny, a piłka trafiła w poprzeczkę. Po kilkudziesięciu sekundach sędzia zakończył to emocjonujące spotkanie.

Francja - Włochy 0:2 (0:1)